Tomasz Szwejgiert - kim jest? Dziennikarz miał być podsłuchiwany przez system Pegasus

Grupa Citizen Lab poinformowała, że na liście inwigilowanych Pegasusem w Polsce znalazł się szef Agrounii Michał Kołodziejczak oraz Tomasz Szwejgiert. Druga z tych wymienionych osób to współautor książki o Mariuszu Kamińskim.

"Potwierdzamy dwa nowe przypadki włamań z użyciem Pegasusa w Polsce" - napisał we wtorek 25 stycznia na Twitterze John Scott-Railton z Citizen Lab. Pierwszym wymienionym był Michał Kołodziejczak z Agrounii. Z danych agencji Associated Press wynika, że był on kilkukrotnie zhakowany w maju 2019 roku - na kilka miesięcy przed wyborami parlamentarnymi.

Zobacz wideo Kiedy powstanie komisja śledcza ws. Pegasusa? Zgorzelski: PiS liczy się z tym, że ta komisja powstanie

Drugą wspomnianą osobą jest Tomasz Szwejgiert. "Został zhakowany 21 razy z Pegasusem od końca marca do czerwca 2019 roku. Włamania rozpoczęły się po tym, jak on i jego współpracownicy wysłali pytania do polskiego rządu dotyczące Kamińskiego" - napisała AP.

Tomasz Szwejgiert - kim jest?

Tomasz Szwejgiert jest zastępcą redaktora naczelnego portalu "Służby specjalne". Dziennikarz jest też współautorem kontrowersyjnej książki "Kamiński" - która jest poświęcona szefowi MSWiA oraz koordynatorowi służb specjalnych Mariuszowi Kamińskiemu.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Michał KołodziejczakCitizen Lab potwierdza dwa nowe przypadki stosowania Pegasusa

Tomasz Szwejgiert został zatrzymany w październiku 2020 roku przez CBA wraz z dwiema innymi osobami. Powodem było śledztwo sprawie wystawienia fikcyjnych faktur VAT na ponad 5 mln zł. Mężczyzna trafił do aresztu. - Szwejgiert, zanim został dziennikarzem pracował dla CBA. W grudniu 2017 roku został zatrzymany na podstawie pomówień dwóch gangsterów, których rozpracowywał. Od grudnia 2018 r. był na wolności i ujawnił szereg przestępstw szefów służb - mówił o sprawie Jan Piński, redaktor naczelny Wiesci24.pl i współautor książki "Kamiński".

Ze względu na nowe doniesienia kanadyjskiej grupy, rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn przekazał, że "inwigilacja jest prowadzona tylko w uzasadnionych przypadkach i zgodnie z prawem". Stwierdził też , że doniesienia o "związkach Szwejgierta z tajnymi służbami są nieprawdziwe" i że został on oskarżony o poważne przestępstwa gospodarcze. Tomasz Szwejgiert powiedział agencji AP, że jest niewinny. Dziennikarz uważa, że odsiedział dwa wyroki więzienia za przestępstwa, których nie popełnił.

Sędzia (zdjęcie ilustracyjne)Sędziowie o Pegasusie: To może być jeden z największych skandali prawnych od 1989 r.

Więcej o: