29-letnia Holenderka "hajlowała" na tle bramy Muzeum Auschwitz w Oświęcimiu. Wezwano policję

29-letnia turystka z Holandii została ukrana grzywną za wykonanie gestu hitlerowskiego pozdrowienia na tle bramy z napisem "Arbeit macht frei" przed Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Kobiecie postawiono zarzut propagowania nazizmu.

Do zdarzenia doszło w niedzielę wczesnym popołudniem. 29-latka pozowała do zdjęcia na tle bramy z napisem "Arbeit macht frei". Fotografię wykonywał 30-letni mąż kobiety. Turystka wykonała gest pozdrowienia hitlerowskiego.

Jak podaje Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie, muzealni strażnicy ujęli kobietę.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Para turystów trafiła do oświęcimskiej komendy, a o sprawie została powiadomiona Prokuratura Rejonowa w Oświęcimiu.

Zobacz wideo Zobacz także: Tak przebiegało powstanie w getcie warszawskim

Oświęcim. Turystka "hajlowała" na tle bramy z napisem "Arbeit macht frei"

"Późnym popołudniem na podstawie zebranych dowodów podejrzanej został przedstawiony zarzut propagowania nazizmu. Kobieta przyznała się do zarzucanego jej czynu" - podali małopolscy funkcjonariusze.

Za popełnione przestępstwo grozi kara grzywny, kara ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności do 2 lat. Ostatecznie turystka została ukarana grzywną.

Brama byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego AuschwitzAntysemickie napisy w Muzeum Auschwitz-Birkenau. "Oburzający atak"

Przez 5 lat Niemcy zgładzili w Auschwitz co najmniej milion sto tysięcy ludzi, głównie Żydów, którzy stanowili 90 procent ofiar, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innych narodowości.

W 1979 roku Auschwitz-Birkenau został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest jedynym obozem koncentracyjnym znajdującym się na tej liście. Figuruje pod oficjalną nazwą - "Auschwitz-Birkenau: niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940-1945)".

Więcej o: