Prognoza pogody na tydzień 24-30 stycznia 2022. Kolejne dni z wichurami. Miejscami mróz do -20 stopni

Przez kilka ostatnich dni dla większości mieszkańców Polski pogoda była dość łagodna. Jednak w tym tygodniu czekają nas zmiany w pogodzie. Może być niebezpiecznie - synoptycy prognozują, że powieje silny wiatr.

W nadchodzącym tygodniu czekają nas silne porywy wiatru oraz opady śniegu. Pojawią się więc zamiecie oraz gołoledź. Obecnie w Polsce dominują wyże, jednak w przyszłym tygodniu ich miejsce zajmą niże. Szybka zmiana frontów będzie skutkowała wichurami. 

Zobacz wideo Woźny: Są dni, gdy wiatraki potrafią zaspokajać 35-40% potrzeb systemu energetycznego w Polsce

Prognoza pogody na tydzień 24-30 stycznia 2022. Synoptycy prognozują zawieje śnieżne 

W poniedziałek nie powinniśmy obawiać się zmiany pogody, jednak już we wtorek opuszczą nas wyże i znajdziemy się pod wpływem zatoki niżowej. W związku z tym czekają nas opady śniegu, a w środę zacznie doskwierać nam także silny wiatr. Będzie to spowodowane dotarciem do Polski ośrodka niskiego ciśnienia z północnego zachodu. 

W czwartek czeka nas wiatr, który osiągnie w porywach nawet 90 km/h - tego dnia północno-wschodnia Polska znajdzie się w centrum niżu atlantyckiego - informuje portal fanipogody.pl. Oprócz wichury w czwartek prognozowane są także opady śniegu. Lokalnie możliwa jest również silna śnieżyca. 

Synoptycy przewidują, że pod koniec stycznia do Europy ma dotrzeć wiatr, który osiągnie nawet 200 km/h w regionie Wysp Brytyjskich. 

PakistanPakistan. Burza śnieżna zabiła 21 osób. Ogłoszono stan klęski żywiołowej

IMGW ostrzega przed mgłą, mrozem i opadami marznącymi 

Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali, aż trzy żółte alerty. Na północy Polski ostrzegają przed opadami marznącymi, na zachodzie przed mgłami, a na południu i wschodzie przed silnym mrozem. 

Opady marznące są przewidywane w województwie pomorskim oraz kujawsko-pomorskim w niedzielę, z kolei w niedziele wieczorem oraz w poniedziałek na gołoledź będą musieli uważać mieszkańcy zachodniej połowy województwa warmińsko-mazurskiego. 

W województwie lubuskim od niedzieli od godziny 5 do poniedziałku do godziny 8 prognozowane są gęste mgły, które mogą ograniczyć widzialność od 100 m do 200 m. W zachodniej części Wielkopolski mgły będą występować od godziny 7 w niedzielę przez kolejne 24 godziny. 

Silny mróz jest przewidywany przez synoptyków na Podlasiu oraz na południowym wchodzie Polski.  Temperatura minimalna w nocy może spaść tam nawet do - 20 stopni. 

śnieg (zdjęcie ilustracyjne)Pogoda na luty. Czekają nas całodobowe mrozy, wahania temperatur i burze

Alert obowiązuje w województwie: 

  • śląskim, w powiatach cieszyńskim i żywieckim;
  • małopolskim, w powiatach: suskim, nowotarskim, tatrzańskim, limanowskim, nowosądeckim, Nowy Sącz, gorlickim;
  • podkarpackim, w powiatach: jasielskim, krośnieńskim, Krosno, brzozowskim, sanockim, leski, bieszczadzkim, przemyskim, Przemyśl, jarosławskim i lubaczowskim;
  • podlaskim, w powiatach: augustowskim, sokólskim, monieckim, białostockim, wysokomazowieckim, bielskim, hajnowskim i siemiatyckim.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl. 

Ostrzeżenia obowiązują od niedzieli od godz. 22 do poniedziałku do 9. Na Podlasiu temperatura może wynosić minimalnie -15 stopnie, a w powiatach na południu Polski termometry mogą wskazać -20 stopni. 

Więcej o: