Wrocław. Biskup nie mógł poświęcić pralek. Po serii oświadczeń pralnia dla ubogich zacznie działać

Pralnia dla bezdomnych i ubogich we Wrocławiu wreszcie zacznie działać. Organizacje doszły do porozumienia po incudencie związanym z brakiem poświęcenia lokalu. Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta poinformowało, że pralnia zostanie otwarta, ale po jej poświęceniu przez biskupa, które odbędzie się "w najbliższym możliwym terminie".

W sobotę 22 stycznia Koło Wrocławskiego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta wydało kolejne oświadczenie do incydentu, do którego doszło podczas otwarcia pralni dla osób bezdomnych i potrzebujących. Zgodnie z poprzednim oświadczeniem, Towarzystwo chciało odesłać pralki i proszki dostarczone przez sponsora, firmę Henkel, ponieważ nie zgodzono się na poświęcenie pralni przez biskupa.

pralnia - zdjęcie ilustracyjneNoclegownia zwróci pralki i proszek. Bo nie pozwolono poświęcić pralni

Wrocław. Spór o pralnię dla ubogich. Koło TPBA zorganizuje specjalne poświęcenie pralni

"W związku z wyjaśnieniami ze strony firmy Henkel Polska, wystosowanymi do ks. biskupa Jana Kicińskiego przez prezes firmy Henkel - koło TPBA we Wrocławiu, zgodnie z wcześniejszym komunikatem rzecznika kurii wrocławskiej, uważa sprawę nieporozumień w trakcie uroczystego otwarcia Pralni Społecznie Odpowiedzialnej we Wrocławiu za zakończoną" - czytamy we wstępie oświadczenia.

"Nadrzędną intencją Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, podobnie jak ks. biskupa Jacka i firmy Henkel - co czytamy w ich oświadczeniu - jest dobro i skuteczna pomoc dla osób bezdomnych i wykluczonych społecznie. Wobec deklaracji gotowości zgodnej współpracy w przyszłości, uważamy sprawę za wyjaśnioną i zamkniętą" - napisał prezes wrocławskiego koła TPBA Rafał Peroń.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Pandemia potęguje patologie. „Przemoc domowa to palący problem"

Na końcu dodano, że poświęcenie nowej pralni odbędzie się "w możliwie najbliższym uzgodnionym terminie". Z komunikatu można wywnioskować więc, że ofiarowane przez firmę Henkel pralki oraz proszki do prania jednak zostaną wykorzystane, a pralnia będzie mogła działać dla potrzebujących - zaraz po jej poświęceniu.

Firma Henkel wcześniej wsparła też Pralnię Społecznie Odpowiedzialną w Gdańsku. Pralnia we Wrocławiu, podobnie jak ta na Pomorzu, ma wspomóc osoby bezdomne i ubogie. Dodatkowo Henkel chce rozszerzyć wsparcie o dodatkową grupę - samodzielne matki. Razem z pozarządowymi partnerami pomocą może być objętych nawet 900 osób miesięcznie. Henkel odpowiada za zakup całego niezbędnego sprzętu do pralni oraz przekazuje roczny zapas środków piorących. Ponadto w ramach akcji #BoschwPogotowiu firma przekazała środki do prania ponad 200 placówkom medycznym.

Szczepionka przeciw COVID-19 (zdjęcie ilustracyjne)Wrocław. Pielęgniarka była przeciwniczką szczepień. Zmarła na COVID-19

Więcej o: