Olecko. Przewozili karetką 18 uchodźców. Teraz pojazd posłuży szpitalowi

W listopadzie policja zatrzymała na terenie Wieliczki (woj. warmińsko-mazurskie) karetkę, która wydała im się podejrzana. Jak się okazało, pojazd służył trzem mieszkańcom Warszawy do przewożenia migrantów. Teraz decyzją prokuratury ambulans posłuży szpitalowi w Olecku.

Prokurator Wojciech Piktel z Prokuratury Okręgowej w Suwałkach przekazał w piątek szpitalowi "Olmedica" w Olecku karetkę, którą policjanci zatrzymali w listopadzie 2021 roku. Ambulans będzie wreszcie wykorzystywany do tego, do czego został stworzony. 

Zobacz wideo Prof. Matyja: Od 30 lat mówimy, że kadry medycznej w Polsce jest coraz mniej

Przewozili karetką 18 migrantów. Wpadli w trakcie transportu

W listopadzie funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Olecku zatrzymali karetkę, która słusznie wydała im się podejrzana. - Przednie siedzenia zajmowali dwaj 28-latkowie ubrani w kombinezony ochronne. Okazało się, że to mieszkańcy Warszawy. Jednak nie byli to wcale pracownicy służby zdrowia i nie transportowali osoby zakażonej koronawirusem - mówił wówczas w rozmowie TVN24 sierżant sztabowy Piotr Krat z Komendy Powiatowej Policji w Olecku.

W ambulansie znaleziono 18 cudzoziemców nieznanej wówczas narodowości, którzy na terenie Polski znaleźli się po przekroczeniu granicy z Białorusią. Śledczym udało się ustalić, że migranci byli z Iraku. Dwaj zatrzymani przemytnicy usłyszeli zarzuty pomocy w organizacji nielegalnego przekroczenia granicy i przyznali się do winy. Pojazd, który posłużył im do transportowania Irakijczyków, został zabezpieczony. 

Ksiądz Piotr Natanek Rusza proces Natanka. Nazwał dzieci poczęte met. in vitro "produktami"

Ambulans trafił do szpitala "Olmedica" w Olecku

Zatrzymani dwaj przemytnicy usłyszeli zarzuty pomocy w organizacji nielegalnego przekroczenia granicy i przyznali się do winy. Zatrzymano również trzeciego mężczyznę, do którego należała karetka i który jadąc innym pojazdem, pilotował jej przejazd. Wszyscy trzej usłyszeli zarzuty, a następnie decyzją sądu zostali tymczasowo aresztowani. Z nielegalny przerzut migrantów grozi im kara od sześciu miesięcy do ośmiu lat więzienia.

- Po zweryfikowaniu kwestii właścicielskich, prokurator z Prokuratury Okręgowej w Suwałkach wydał postanowienie o nieodpłatnym przekazaniu zatrzymanej karetki na potrzeby Szpitala w Olecku. Decyzja taka była możliwa dzięki obowiązującym od 31 marca 2020 r. znowelizowanym przepisom kodeksu postępowania karnego - poinformował PAP Dział Prokuratury Krajowej cytowany przez TVN24. 

Karetka marki Mercedes-Benz posłuży teraz prawdziwym ratownikom medycznym. Ma być wykorzystywana do interwencji covidowych. 

Jerzy Buzek i Bogdan Rzońca PO i PiS wspólnie za wsparciem dla gazu. Aktywiści: Skandaliczne

Więcej o: