Tatry. Obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. IMGW ostrzega przed zawiejami śnieżnymi

Na południu Polski panują niebezpieczne warunki pogodowe. Szczególną ostrożność powinni zachować turyści przebywający w Tatrach. TOPR informuje, że obecnie obowiązuje tam trzeci stopień zagrożenia lawinowego.

W Tatrach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe poinformowało, że alert wydany został od piątku od godziny 17.30 do soboty do godziny 20

Zobacz wideo Stopnie zagrożenia lawinowego

W Tatrach występuje znaczne zagrożenie lawinowe

"Pokrywa śnieżna na wielu stromych stokach jest związana umiarkowanie bądź słabo. Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach wskazanych w komunikacie lawinowym" - czytamy w notce opublikowanej przez TOPR. Ratownicy ostrzegają, że w nielicznych przypadkach mogą samoistnie schodzić bardzo duże lawiny. 

Przeczytaj więcej podobnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl. 

W dalszej części komunikatu czytamy, że warunki są głównie niekorzystne, a "poruszanie się wymaga bardzo dużego doświadczenia i umiejętności oraz posiadania bardzo dużej zdolności do oceny lokalnego zagrożenia lawinowego". Ratownicy TOPR apelują do turystów o unikanie stromych stoków. 

IMGW ostrzega przed zawiejami śnieżnymi na południu Polski  

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed zamieciami śnieżnymi. "Prognozowane są zawieje i zamiecie śnieżne spowodowane opadami śniegu oraz wiatrem o średniej prędkości od 25 km/h do 35 km/h, w porywach do 65 km/h, z północnego zachodu" - czytamy w alercie instytutu. Niebezpieczne warunki pogodowe są prognozowane w województwach:

  • podkarpackim w powiatach: jasielskim, krośnieńskim, Krosno, sanockim, leskim, bieszczadzkim;
  • małopolskim w powiatach: tatrzańskim, nowotarskim, nowosądeckim, Nowy Sącz, gorlickim; 
  • śląskim w powiatach: żywieckim, cieszyńskim, Bielsko-Biała, bielskim, pszczyńskim, Jastrzębie-Zdrój, wodzisławskim.

Żółty alert obowiązuje w Małopolsce i na Podkarpaciu od soboty od godziny 9 do 19. Z kolei na Śląsku niebezpieczne zjawiska pogodowe są przewidywane w sobotę między godziną 10 a 17.

Więcej o: