500 plus. Rodzice nowo narodzonych dzieci złożyli w 2022 roku już 27,7 tys. wniosków

Od 1 stycznia 2022 r. do można składać do ZUS wnioski o 500 plus na nowo narodzone dzieci. Dotychczas wpłynęło już 27,7 tysiąca nowych wniosków na 35,7 tysiąca dzieci - poinformował TVN24.
Zobacz wideo 500 plus a dzietność. Czy program spełnia swoje zadanie?

Rodzice dzieci urodzonych w 2022 r. mają trzy miesiące na złożenie wniosku o środki z programu Rodzina 500 plus, aby świadczenie zostało ustalone od dnia narodzin dziecka. Jeśli zrobią to w tym czasie, dostaną świadczenie z wyrównaniem.

- Na przykład rodzice, którym urodziło się dziecko w grudniu, mogą złożyć wniosek o świadczenie do ZUS od 1 stycznia 2022 roku i otrzymają środki z wyrównaniem od narodzin dziecka - wyjaśniła dla PAP prezeska Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska, cytowana przez TVN24.

Więcej informacji z kraju znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Z kolei rodzice, którzy już pobierają 500 plus i chcieliby przedłużyć świadczenie na dzieci o kolejny rok, mają jeszcze trochę czasu. Wnioski na nowy okres świadczeniowy - od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r. - ZUS zacznie przyjmować od 1 lutego. Uścińska zaznaczyła, że wcześniej nie będzie takiej możliwości.

Ministerka rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg podkreśla natomiast, że aby zachować ciągłość wypłaty świadczenia, wniosek należy złożyć do końca kwietnia br. Wtedy pieniądze zostaną wypłacone do końca czerwca br.

Świeżo upieczeni rodzice mogą od razu złożyć oba wnioski

Rodzice składający wnioski na nowo narodzone dziecko w lutym 2022 r. mogą od razu złożyć dwa wnioski na dwa okresy świadczeniowe - zarówno na ten trwający do 31 maja 2022 r., jak i na okres trwający od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r.

Od tego roku dokumenty można przesyłać tylko drogą elektroniczną - za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Empatia. Osoby, które mają utrudniony dostęp do internetu, elektroniczny wniosek będą mogły wypełnić w wybranych placówkach Poczty Polskiej. Pieniądze będą wypłacane wyłącznie bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.

Więcej o: