500 plus. Rodzice nowo narodzonych dzieci złożyli w 2022 roku już 27,7 tys. wniosków

Od 1 stycznia 2022 r. do można składać do ZUS wnioski o 500 plus na nowo narodzone dzieci. Dotychczas wpłynęło już 27,7 tysiąca nowych wniosków na 35,7 tysiąca dzieci - poinformował TVN24.
Zobacz wideo 500 plus a dzietność. Czy program spełnia swoje zadanie?

Rodzice dzieci urodzonych w 2022 r. mają trzy miesiące na złożenie wniosku o środki z programu Rodzina 500 plus, aby świadczenie zostało ustalone od dnia narodzin dziecka. Jeśli zrobią to w tym czasie, dostaną świadczenie z wyrównaniem.

- Na przykład rodzice, którym urodziło się dziecko w grudniu, mogą złożyć wniosek o świadczenie do ZUS od 1 stycznia 2022 roku i otrzymają środki z wyrównaniem od narodzin dziecka - wyjaśniła dla PAP prezeska Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska, cytowana przez TVN24.

Więcej informacji z kraju znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Zorza polarna nad Polską. Zjawisko było widoczne nawet na Mazowszu [ZDJĘCIA]Zorza polarna nad Polską. Zjawisko było widoczne nawet na Mazowszu [ZDJĘCIA]

Z kolei rodzice, którzy już pobierają 500 plus i chcieliby przedłużyć świadczenie na dzieci o kolejny rok, mają jeszcze trochę czasu. Wnioski na nowy okres świadczeniowy - od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r. - ZUS zacznie przyjmować od 1 lutego. Uścińska zaznaczyła, że wcześniej nie będzie takiej możliwości.

Ministerka rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg podkreśla natomiast, że aby zachować ciągłość wypłaty świadczenia, wniosek należy złożyć do końca kwietnia br. Wtedy pieniądze zostaną wypłacone do końca czerwca br.

Karetka pogotowia - zdjęcie ilustracyjneWOŚP wesprze ratowników medycznych. Chce zakupić 476 urządzeń

Świeżo upieczeni rodzice mogą od razu złożyć oba wnioski

Rodzice składający wnioski na nowo narodzone dziecko w lutym 2022 r. mogą od razu złożyć dwa wnioski na dwa okresy świadczeniowe - zarówno na ten trwający do 31 maja 2022 r., jak i na okres trwający od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r.

Baner 500 plus500 plus. Kiedy możemy składać wnioski? Wyznaczono kluczowe daty

Od tego roku dokumenty można przesyłać tylko drogą elektroniczną - za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Empatia. Osoby, które mają utrudniony dostęp do internetu, elektroniczny wniosek będą mogły wypełnić w wybranych placówkach Poczty Polskiej. Pieniądze będą wypłacane wyłącznie bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.

Więcej o: