Nadciąga niż Ida. Ostrzeżenia IMGW dla całej Polski - silny wiatr, oblodzenia, możliwe burze śnieżne

"Zimowa aura powraca do Polski" - informuje IMGW na Twitterze i ostrzega przed intensywnymi zjawiskami w czwartek 20 stycznia. W prawie całym kraju będzie wiał silny wiatr - w porywach do 100 km/h, a na północy mogą wystąpić burze śnieżne. Ostrożność powinni zachować także piesi i kierowcy - będzie ślisko!

Nocą ze środy na czwartek do północno-zachodnich krańców Polski dotarła strefa chłodnego frontu atmosferycznego związana z niżem Ida znad północnej Skandynawii; front przemieszczał się będzie na południe kraju. Przyniesie to ponowny wzrost prędkości i porywistości północno-zachodniego wiatru - podał IMGW w komunikacie.

Zobacz wideo Globalne ocieplenie. "Pogoda zwariowała nie bez powodu. Mamy kryzys klimatyczny"

Nad Bałtykiem i lokalnie na północy wiatr może osiągać w porywach nawet 100 km/h. Tam również spodziewane są chwilami intensywne opady śniegu, powodujące przyrost pokrywy śnieżnej do 8 cm oraz zawieje i zamiecie śnieżne. Miejscami prognozowane są burze śnieżne. Synoptycy IMGW dodają ponadto, że opady mokrego śniegu i spadek temperatury powietrza poniżej 0 stopni Celsjusza spowodują oblodzenie nawierzchni dróg i chodników.

Więcej informacji z kraju znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Emeryci. Zdjęcie ilustracyjne.Emerytury bez podatku 2022. Kto będzie mógł liczyć na ulgę? [TABELA]

Ostrzeżenia IMGW. Niż Ida narozrabia

Instytut wydał ostrzeżenia drugiego i pierwszego stopnia przed silnym wiatrem dla większości regionów. Stopień drugi obowiązuje tylko w pasie powiatów na Wybrzeżu, a stopień pierwszy we wszystkich województwach, z wyłączeniem świętokrzyskiego:

  • zachodniopomorskie - alert ważny do godz. 12;
  • pomorskie - alert ważny do godz. 13;
  • warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie, łódzkie - alert ważny do godz. 17;
  • kujawsko-pomorskie, wielkopolskie - alert ważny do godz. 16;
  • lubuskie - alert ważny do godz. 14;
  • dolnośląskie, opolskie, lubelskie - alert ważny do godz. 18;
  • śląskie, małopolskie, podkarpackie (tylko ich południowe powiaty) - alert ważny do godz. 10.

PulsoksymetrPulsoksymetr. Jak go używać? Jaki jest prawidłowy wynik badania?

IMGW ostrzega również, że w woj. zachodniopomorskim, pomorskim i warmińsko-mazurskim mogą wystąpić zawieje i zamiecie śnieżne. W pierwszym regionie obowiązuje drugi stopień zagrożenia, a w pozostałych pierwszy. Obowiązują do godz. 13-14.

Na drogach i chodnikach w całym kraju pojawi się oblodzenie. Alerty pierwszego stopnia w północno-centralnej części Polski są ważne do godz. 10, a na południu do późnych godzin popołudniowych.

Więcej o: