Telefon Zaufania bez wsparcia - Ministerstwo Zdrowia nie będzie interweniować. "Jeden numer wystarczy"

- Myślę, że każde wsparcie dla dzieci jest ważne - powiedział Waldemar Kraska. I dodał, że Ministerstwo Zdrowia nie będzie interweniowało w sprawie braku dofinansowania przez rząd telefonu zaufania. Wiceszef resortu twierdzi, że do obsłużenia telefonów od dzieci i młodzieży wystarczy telefon zaufania przy Rzeczniku Praw Dziecka.

We wtorek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska był gościem programu "Newsroom" Wirtualnej Polski. Podczas rozmowy był pytany o pozbawienie wsparcia finansowego ze strony rządu dla Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, która pomaga dzieciom i młodzieży w kryzysowych sytuacjach. 

Zobacz wideo Co robić, gdy jesteś świadkiem przemocy wobec dzieci?

Telefon Zaufania. Waldemar Kraska: Myślę, że ten jeden numer, który będzie przy RPD wystarczy

- Był ogłoszony przetarg. Ten telefon w tej chwili będzie działał i działa przy Rzeczniku Praw Dziecka myślę, że to jest ta instytucja, która powinna się tym zajmować - ocenił Kraska. Dziennikarz Wirtualnej Polski dopytywał polityka, czy nie powinno być więcej instytucji, które by się zajmowały pomocą dzieciom. - My jako Ministerstwo Zdrowia rekomendowaliśmy, żeby to jednak był w instytucji państwowej przy Rzeczniku Praw Dziecka i tak też się stało - wyjaśnił.

Wiceszef resortu zdrowia został również zapytany, czy faktycznie nie ma możliwości udzielenia finansowego wsparcia Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, która obsługuje telefon zaufania. - Myślę, że każde wsparcie dla dzieci jest ważne, ale myślę, że ten jeden numer, który będzie przy RPD myślę, że wystarczy, żeby jednak obsłużyć [dzieci i młodzież - red.] - powiedział. Kraska dodał, że nie będzie w tej chwili interwencji Ministerstwa Zdrowia w tej sprawie.   

Spacer z golden retrieverami podczas 29. finału WOŚP.Co dobrego zdarzyło się w 2021 roku? Przypominamy same pozytywne wydarzenia

Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę zbiera podpisy pod apelem (LINK DO APELU) do premiera Mateusza Morawieckiego by rząd współfinansował działanie telefonu zaufania - 116 111. "116 111 to linia, którą w 2008 r. powołało MSWiA w ramach zobowiązań Polski wynikających z członkostwa w Unii Europejskiej. Prowadzenie tego telefonu powierzono nam - Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę" - czytamy w apelu fundacji.

"W pierwszych latach działania telefonu 116 111 fundusze państwowe stanowiły solidną bazę umożliwiającą jego stabilne funkcjonowanie. Współfinansowanie ze środków publicznych oscylowało między 30 a 60 proc. rocznego budżetu utrzymania telefonu. W ostatnich latach poziom współfinansowania państwowego nie przekraczał 6 proc. Pod koniec ubiegłego roku dowiedzieliśmy się, że w 2022 r. nie możemy liczyć na żadne wsparcie państwa - przekazała fundacja. 

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl. 

Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111Telefon Zaufania może nieść pomoc przez kolejny rok. Zebrano milion złotych!

Pracownicy fundacji podkreślają, że obecnie pogarsza się kondycja psychiczna dzieci i młodzieży "telefon 116 111 jest ważnym zasobem zdalnej pomocy psychologicznej dla najmłodszych obywateli naszego kraju". 

W 2021 roku pracownikom telefonu zaufania udało się przeprowadzić 57621 rozmów, przy czym fundacja podkreśla, że była w stanie odebrać tylko 25 proc. wszystkich połączeń. Fundacja odpowiedziała na 9232 wiadomości online. "Przez 13 lat działania odebraliśmy ponad 1,4 miliona połączeń, odpowiedzieliśmy na ponad 92 tysiące wiadomości i przeprowadziliśmy ponad 3,3 tysiąca interwencji w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia dziecka" - wylicza fundacja. 

***

Potrzebujesz pomocy psychologicznej? Nie wahaj się po nią zwrócić

Poniżej lista z numerami telefonów, pod które mogą dzwonić osoby chcące uzyskać pomoc (przytaczamy ją za biurem RPO):

800 220 280 telefon zaufania Fundacji Znajdź Pomoc (od poniedziałku do piątku w godzinach 17.00-20.00) dla osób w kryzysie psychicznym związanym z pandemią koronawirusa;

800 100 102 infolinia wsparcia psychologicznego uruchomiona przez Wojska Obrony Terytorialnej (7 dni w tygodniu, w godzinach 8:00-20:00, bezpłatna);

22 230 22 07 linia wsparcia psychologicznego prowadzona przez Polski Czerwony Krzyż (codziennie w godzinach 10.00-22.00) - pracownicy świadczą pierwszą pomoc psychologiczną poprzez rozmowę i działania psychoedukacyjne;

116 111 - Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, kontakt pod bezpłatnym numerem telefonu 116 111. Swój problem możesz też opisać w wiadomości;

510 260 554 lub 517 360 159 linia wsparcia Mokotowskiego Centrum Zdrowia Psychicznego prowadzona przez Instytut Psychiatrii i Neurologii (od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-15.00).

800 12 12 12 Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 

Więcej o: