Telefon Zaufania może nieść pomoc dzieciom i młodzieży przez kolejny rok. Zebrano milion złotych!

Telefon Zaufania nie zostanie zamknięty. Ponad 20 tys. osób wsparło zbiórkę i w ten sposób - w niecałe 24 godziny - udało się uzbierać milion złotych na jego dalsze działanie. Dzięki tej kwocie infolinia może nieść pomoc dzieciom i młodzieży przez całą dobę.

ZBIÓRKA WCIĄŻ TRWA - MOŻNA JĄ WESPRZEĆ TUTAJ

Przypomnijmy, Telefon Zaufania działa nieprzerwanie od listopada 2008 roku. W pierwszych latach działalności współfinansowanie ze środków publicznych oscylowało między 30 a 60 proc. rocznego budżetu utrzymania telefonu. W ostatnich latach wsparcie finansowe drastycznie zmalało i nie przekraczało sześciu procent.

Pod koniec ubiegłego roku okazało się, że w 2022 roku nie zostanie udzielone żadne wsparcie rządowe dla telefonu 116 111. Fundacja przez 13 lat działania odebrała ponad 1,4 miliona połączeń, odpowiedziała na ponad 92 tysiące wiadomości i przeprowadziła ponad 3,3 tysiąca interwencji w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia dziecka. Niestety, sytuacji takich z roku na rok jest coraz więcej. W 2018 r. było ich 346, w 2019 - 519, w 2020 - 747, w 2021 - aż 823.

- Dziecko, które ma niewielki problem z rówieśnikami, czy w rodzinie, zadzwoni do nas, nawet gdy ograniczymy dostępność połączeń. Sprawdzi, kiedy może się z nami skontaktować i wtedy zadzwoni. Jednak, dziecko, które połknęło tabletki albo chce właśnie skoczyć z dachu i wybierze nasz numer, nie będzie czekało na moment, aż znów infolinia będzie dostępna - ostrzegała w rozmowie z Gazeta.pl Monika Sajkowska, prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Telefon Zaufania może działać przez rok

Jednak Telefon Zaufania dalej może działać. Wszystko dzięki obywatelskiej zbiórce i ponad 20 tys. ludzi, którzy ją wsparli. - Zbiórkę uruchomiłem o godz. 17:00 i od razu zrobiło się szaleństwo. Kto mógł, ten udostępniał, a ja siedziałem jak głupi przed komputerem i klikałem F5, żeby odświeżyć stronę - mówił w rozmowie z Onetem Aleksander Twardowski, współorganizator zbiórki.

Jak poinformował, już 350 tys. zł pozwoliło ocalić infolinię, jednak jej działalność przy takim budżecie musiałby być znacznie ograniczona. Z kolei milion złotych umożliwi działania Telefonu Zaufania przez całą dobę w wariancie sześciu stanowisk w dzień i trzech w nocy. W ten sposób specjaliści będą mogli odbierać 25 proc. połączeń i odpowiadać na wszystkie wiadomości online.

I to się udało. Po godzinie 11:30 na stronie zbiórki pojawiła się siedmiocyfrowa liczba.

ZBIÓRKA WCIĄŻ TRWA - MOŻNA JĄ WESPRZEĆ TUTAJ

Więcej o: