Telefon Zaufania może nieść pomoc dzieciom i młodzieży przez kolejny rok. Zebrano milion złotych!

Telefon Zaufania nie zostanie zamknięty. Ponad 20 tys. osób wsparło zbiórkę i w ten sposób - w niecałe 24 godziny - udało się uzbierać milion złotych na jego dalsze działanie. Dzięki tej kwocie infolinia może nieść pomoc dzieciom i młodzieży przez całą dobę.

ZBIÓRKA WCIĄŻ TRWA - MOŻNA JĄ WESPRZEĆ TUTAJ

Przypomnijmy, Telefon Zaufania działa nieprzerwanie od listopada 2008 roku. W pierwszych latach działalności współfinansowanie ze środków publicznych oscylowało między 30 a 60 proc. rocznego budżetu utrzymania telefonu. W ostatnich latach wsparcie finansowe drastycznie zmalało i nie przekraczało sześciu procent.

Pod koniec ubiegłego roku okazało się, że w 2022 roku nie zostanie udzielone żadne wsparcie rządowe dla telefonu 116 111. Fundacja przez 13 lat działania odebrała ponad 1,4 miliona połączeń, odpowiedziała na ponad 92 tysiące wiadomości i przeprowadziła ponad 3,3 tysiąca interwencji w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia dziecka. Niestety, sytuacji takich z roku na rok jest coraz więcej. W 2018 r. było ich 346, w 2019 - 519, w 2020 - 747, w 2021 - aż 823.

- Dziecko, które ma niewielki problem z rówieśnikami, czy w rodzinie, zadzwoni do nas, nawet gdy ograniczymy dostępność połączeń. Sprawdzi, kiedy może się z nami skontaktować i wtedy zadzwoni. Jednak, dziecko, które połknęło tabletki albo chce właśnie skoczyć z dachu i wybierze nasz numer, nie będzie czekało na moment, aż znów infolinia będzie dostępna - ostrzegała w rozmowie z Gazeta.pl Monika Sajkowska, prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Szpital (zdjęcie ilustracyjne)Psychiatria dziecięca. 100 placówek zagrożonych przez nierealne wymogi NFZ

Telefon Zaufania może działać przez rok

Jednak Telefon Zaufania dalej może działać. Wszystko dzięki obywatelskiej zbiórce i ponad 20 tys. ludzi, którzy ją wsparli. - Zbiórkę uruchomiłem o godz. 17:00 i od razu zrobiło się szaleństwo. Kto mógł, ten udostępniał, a ja siedziałem jak głupi przed komputerem i klikałem F5, żeby odświeżyć stronę - mówił w rozmowie z Onetem Aleksander Twardowski, współorganizator zbiórki.

Jak poinformował, już 350 tys. zł pozwoliło ocalić infolinię, jednak jej działalność przy takim budżecie musiałby być znacznie ograniczona. Z kolei milion złotych umożliwi działania Telefonu Zaufania przez całą dobę w wariancie sześciu stanowisk w dzień i trzech w nocy. W ten sposób specjaliści będą mogli odbierać 25 proc. połączeń i odpowiadać na wszystkie wiadomości online.

I to się udało. Po godzinie 11:30 na stronie zbiórki pojawiła się siedmiocyfrowa liczba.

ZBIÓRKA WCIĄŻ TRWA - MOŻNA JĄ WESPRZEĆ TUTAJ

Poradnia zdrowia psychicznego / zdjęcie ilustracyjneZapaść psychiatrii dziecięcej. Lekarze alarmują. "Zagrożenie życia"

Więcej o: