Gdzie jest burza? Wichura, śnieg, połamane drzewa i ponad 1000 wyjazdów straży pożarnej

Pogoda w poniedziałek będzie bardzo dynamiczna. Powodem jest bardzo silny wiatr, który będzie dawał się we znaki w całym kraju. Jak poinformowała Straż Pożarna, od północy do godziny 8:15 odnotowano aż 532 interwencje.
Zobacz wideo Aplikacje do sprawdzania pogody

- Od północy do godz. 8.15 w związku z silnym wiatrem strażacy interweniowali 532 razy - powiedział Polskiej Agencji Prasowej bryg. Karol Kierzkowski z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej. Po godzinie 9 straż podała zaktualizowane dane. "Do godziny 9:30 w poniedziałek 17 stycznia 2022 roku straż pożarna otrzymała 1072 zgłoszenia dotyczące usuwania skutków silnego wiatru. Najwięcej zgłoszeń odnotowano w województwach: zachodniopomorskim (314), pomorskim (249) i warmińsko-mazurskim (149).

Silny wiatr w całym kraju. Strażacy interweniowali ponad tysiąc razy. Najtrudniejsza sytuacja na Pomorzu

To właśnie w północnej części kraju, a dokładniej w województwach zachodniopomorskim i pomorskim, występuje najtrudniejsza sytuacja pogodowa. Zgodnie z alertem Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, na tym obszarze wieje w porywach do blisko 120 kilometrów na godzinę. Na Bałtyku występuje sztorm o sile 10-11 stopni w skali Beauforta. Poza tym na wybrzeżu pojawiła się burza śnieżna. Pada też krupa śnieżna i sam śnieg. O wyładowaniach informują też czytelnicy Gazeta.pl z Warszawy - z Białołęki i Targówka.

"Burzowa linia szkwałowa z opadami śniegu, krupy śnieżnej, wyładowaniami i silnym wiatrem powoli przechodzi już przez Warszawę i aktualnie znajduje się na wysokości: Gniezno-Kutno-Sochaczew-Warszawa-Sokołów Podlaski-Siemiatycze" - napisało IMGW po godzinie 10.

Jak dodaje portal naszemiasto.pl, trudna sytuacja ma miejsce między innymi w powiecie kołobrzeskim. Najwięcej interwencji strażaków na wybrzeżu dotyczy połamanych drzew i konarów. W Kołobrzegu wiatr porwał m.in. płot, który odgradzał plac budowy przy ratuszu.

Problem występuje też na kolei - nad ranem wiatr zerwał sieć trakcyjną na linii Szybkiej Kolej Miejskiej w Trójmieście, co skutkowało dużymi opóźnieniami. Sytuacja ma być już jednak opanowana. Lokalne media informują też o problemach w ruchu kolejowym w Wielkopolsce. W poniedziałek rano przewrócone drzewo zablokowało trasę między Chodzieżą i Budzyniem. W związku z tym ruch pociągów na linii Poznań-Piła oraz trasy do Pomorza Środkowego zostały wstrzymane. Do podobnej sytuacji doszło też na linii Pasłęk-Bogaczewo w województwie warmińsko-mazurskim. W regionach tych wprowadzono komunikację zastępczą. 

Przeczytaj więcej informacji o pogodzie na stronie głównej Gazeta.pl.

Świetlisty krzyż w parafii pw. św. Andrzeja Boboli w LublinieLublin. Ogromny podświetlany krzyż oślepia mieszkańców osiedla [ZDJĘCIA]

Tak silny wiatr powoduje też przerwy w dostawach prądu. Jak przekazało Radio Gdańsk, bez prądu jest około 2,7 tysięcy domów na Pomorzu. Dotyczy to głównie gospodarstw w rejonach Słupska, Lęborka, Wejherowa oraz Kartuz. 

W województwie warmińsko-mazurskim połamane drzewa i konary uniemożliwiają przejazd lokalnymi drogami. Sytuacja taka dotyczy miejscowości takich jak: Purdka, Kołbuty, Łęguty i Adamowo.  Jak zapewnia straż, w wyniku wichury nikt nie został poszkodowany. 

Ostrzeżenia IMGW przed wiatrem. W całym kraju alerty pierwszego i drugiego stopnia

Ostrzeżenia drugiego stopnia dotyczące silnych porywów wiatru dotyczą województw:

  • zachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego - do godziny 16;
  • pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego - do godziny 18;
  • warmińsko-mazurskiego, podlaskiego - do godziny 22;
  • mazowieckiego - do godziny 23;
  • lubelskiego - do wtorku 18 stycznia do godziny 3.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed wiatrem dotyczą województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i podkarpackiego do godziny 17-19.

Mapa pogody na 17 stycznia 2022 - porywy wiatruPogoda. Wichura do niemal 120 km/h. IMGW aktualizuje ostrzeżenia

Więcej o: