"Wzrosty oraz gwałtowne wahania notujemy na stacjach hydrologicznych na Wybrzeżu oraz w Zatoce Gdańskiej. Notujemy pierwsze przekroczenia stanów ostrzegawczych. Wiatr zmienia kierunek na północno-zachodni i osiągnął 119km/h w porywie na Rozewiu" - czytamy we wpisie IMGW na Twitterze, udostępnionym w poniedziałek 17 stycznia po godzinie 6 rano. "Obserwujemy burze oraz wyładowania atmosferyczne na Wybrzeżu oraz w strefie przybrzeżnej. Na Bałtyku sztorm 10-11 w skali beauforta" - czytamy w kolejnej wiadomości.
Jak podaje portal fanipogody.pl, powodem wichury jest chłodny front atmosferyczny, który przesuwa się do Polski znad Bałtyku oraz zatoka niżowa, która utworzyła się w północno-wschodniej części Europy. Duży gradient ciśnienia wywoła silne porywy wiatru, a na Bałtyku wystąpi sztorm.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zaktualizował w poniedziałek 17 stycznia ostrzeżenia dotyczące silnych porywów wiatru. Alerty obejmują dziś cały kraj i na południu dotyczą również intensywnych opadów śniegu oraz zamieci śnieżnych.
Ostrzeżenia drugiego stopnia dotyczące silnych porywów wiatru dotyczą województw:
Na tym obszarze wystąpi wiatr, który będzie wiał w porywach do 100 km/h. W pasie nadmorskim lokalne porywy wiatru mogą osiągnąć już 110-120 km/h. W tych regionach mogą wystąpić nawet czasowe przerwy w dostawie prądu.
Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.
Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed wiatrem dotyczą województw dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Alerty wydano do godziny 17-19. Porywy wiatru dla tego regionu mają dochodzić do 90 km/h.
Poza tym w południowych powiatach województwa:
wystąpią też obfite opady śniegu oraz zawieje i zamiecie śnieżne. Lokalnie spodziewany jest przyrost pokrywy śnieżnej do 10-15 centymetrów.
Alerty drugiego stopnia wydawane są wówczas, gdy prognozuje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Synoptycy zalecają dużą ostrożność oraz śledzenie komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.