Pogoda. Wichura do niemal 120 km/h. IMGW: Pierwsze przekroczenia stanów ostrzegawczych

Meteorolodzy ostrzegają przed niebezpieczną pogodą, która będzie mieć miejsce w Polsce. IMGW podało w poniedziałek rano, że dotychczasowe przewidywania o maksymalnych porywach wiatru zostały już przekroczone. Na wybrzeżu wieje już bowiem w porywach do 119 kilometrów na godzinę.

"Wzrosty oraz gwałtowne wahania notujemy na stacjach hydrologicznych na Wybrzeżu oraz w Zatoce Gdańskiej. Notujemy pierwsze przekroczenia stanów ostrzegawczych. Wiatr zmienia kierunek na północno-zachodni i osiągnął 119km/h w porywie na Rozewiu" - czytamy we wpisie IMGW na Twitterze, udostępnionym w poniedziałek 17 stycznia po godzinie 6 rano. "Obserwujemy burze oraz wyładowania atmosferyczne na Wybrzeżu oraz w strefie przybrzeżnej. Na Bałtyku sztorm 10-11 w skali beauforta" - czytamy w kolejnej wiadomości.

Ostrzeżenia IMGW na poniedziałek 17 stycznia. W większości kraju alerty drugiego stopnia

Jak podaje portal fanipogody.pl, powodem wichury jest chłodny front atmosferyczny, który przesuwa się do Polski znad Bałtyku oraz zatoka niżowa, która utworzyła się w północno-wschodniej części Europy. Duży gradient ciśnienia wywoła silne porywy wiatru, a na Bałtyku wystąpi sztorm.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zaktualizował w poniedziałek 17 stycznia ostrzeżenia dotyczące silnych porywów wiatru. Alerty obejmują dziś cały kraj i na południu dotyczą również intensywnych opadów śniegu oraz zamieci śnieżnych.

Ostrzeżenia drugiego stopnia dotyczące silnych porywów wiatru dotyczą województw:

  • zachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego - do godziny 16;
  • pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego - do godziny 18;
  • warmińsko-mazurskiego, podlaskiego - do godziny 22;
  • mazowieckiego - do godziny 23;
  • lubelskiego - do wtorku 18 stycznia do godziny 3.

Na tym obszarze wystąpi wiatr, który będzie wiał w porywach do 100 km/h. W pasie nadmorskim lokalne porywy wiatru mogą osiągnąć już 110-120 km/h. W tych regionach mogą wystąpić nawet czasowe przerwy w dostawie prądu.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl. 

Spacer z golden retrieverami podczas 29. finału WOŚP.Co dobrego zdarzyło się w 2021 roku? Przypominamy same pozytywne wydarzenia

Ostrzeżenia pierwszego stopnia oraz zawieje i zamiecie śnieżne na południu Polski

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed wiatrem dotyczą województw dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Alerty wydano do godziny 17-19. Porywy wiatru dla tego regionu mają dochodzić do 90 km/h.

Poza tym w południowych powiatach województwa:

  • podkarpackiego (jasielski, krośnieński, sanocki, leski, bieszczadzki),
  • małopolskiego (suski, nowotarski, tatrzański, nowosądecki),
  • śląskiego (cieszyński, żywiecki),

wystąpią też obfite opady śniegu oraz zawieje i zamiecie śnieżne. Lokalnie spodziewany jest przyrost pokrywy śnieżnej do 10-15 centymetrów.

Zobacz wideo Aplikacje do sprawdzania pogody

Alerty drugiego stopnia wydawane są wówczas, gdy prognozuje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Synoptycy zalecają dużą ostrożność oraz śledzenie komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.