RCB wysyła ostrzeżenia do mieszkańców całej Polski. "Możliwe przerwy w dostawie prądu"

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało SMS z ostrzeżeniem przed silnym wiatrem. Alert otrzymali mieszkańcy całego kraju. W niedzielę i poniedziałek w Polsce spodziewane są kolejne wichury.
Zobacz wideo Woźny: Są dni, gdy wiatraki potrafią zaspokajać 35-40 proc. potrzeb systemu energetycznego w Polsce

"SMS z ostrzeżeniem przed silnym wiatrem został wysłany do mieszkańców całego kraju. Porywy wiatru mogą osiągać 110 km/h" - czytamy na twitterowej stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

"Uwaga - wieczorem, w nocy i jutro silny wiatr (16/17.01). Możliwe utrudnienia komunikacyjne i przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz wolno stojące rzeczy" - brzmi treść alertu.

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Porywy nawet do 110 km/h

Jak mówi rzecznik RCB Damian Duda, należy przygotować balkony i tarasy na nadchodzącą wichurę, a także zachować szczególną ostrożność, zarówno w mieście, jak i w terenie otwartym. - Zabezpieczcie państwo rzeczy, które mogą być porwane przez solny wiatr. Uważajmy na infrastrukturę miejską, która również może być naruszona - powiedział Damian Duda.

Wcześniej informowano o wysłaniu sms z alertem RCB do mieszkańców 10 województw, w których obowiązuje drugi stopień zagrożenia meteorologicznego wydanego przez IMGW. Ostatecznie ostrzeżenie przed silnym wiatrem trafiło również do mieszkańców południowych województw Polski.

Noc będzie niebezpieczna

Niż Gerhild znad Skandynawii namiesza w pogodzie przez najbliższe trzy dni. W niedzielę wieczorem i w nocy oraz w poniedziałek w ciągu dnia, na północy i w środkowej części kraju wiatr w porywach może osiągać do 100 km/h, w pasie nadmorskim nawet do 110 km/h. Najgroźniej będzie na północy i wschodzie kraju. Mogą tam wystąpić również zawieje śnieżne. Na Wybrzeżu Wschodnim miejscami przekroczone mogą zostać stany alarmowe. Nocą w górach wystąpią natomiast zawieje i zamiecie śnieżne.

Więcej o: