Ferie zimowe 2022 wystartowały. Policja rozpoczyna akcję "Bezpieczne ferie"

W pierwszych pięciu województwach uczniowie rozpoczęli ferie zimowe. Policja rozpoczyna akcję "Bezpieczne ferie". Więcej patroli policji można będzie spotkać na drogach, górskich stokach czy innych miejscach wypoczynku.

Naczelnik Wydziału Profilaktyki Społecznej Komendy Głównej Policji młodsza inspektor Wanda Mende powiedziała IAR, że policjantów można się spodziewać nie tylko na drogach, górskich stokach i w innych miejscach wypoczynku, ale także w różnego rodzaju potencjalnie niebezpiecznych miejscach takich jak wokół zamarzniętych zbiorników wodnych. Funkcjonariusze będą przypominać o zasadach bezpieczeństwa i przepisach prawa szczególnie dzieciom i młodzieży.

Zobacz wideo Mroźna zima a globalne ocieplenie. „Utrwaliło się oczekiwanie, że będzie tylko cieplej"

Ferie zimowe 2022. Policja zadba o bezpieczeństwo

Na stokach narciarskich policjanci będą pełnić patrole na nartach. Będą przypominać między innymi o obowiązku noszenia kasków przez dzieci. - Każda osoba, która nie ukończyła 16. roku życia ma obowiązek jeżdżenia w kasku - powiedziała młodsza inspektor Mende. Zaznaczyła, że wprawdzie przepisy tego nie nakazują, ale policjanci apelują, aby także dorośli ze względu na bezpieczeństwo nosili kaski, wypoczywając na nartach.

Wanda Mende apeluje o zachowanie zasad bezpieczeństwa nie tylko na stoku, ale też na parkingach czy innych zatłoczonych miejscach w górach. Chodzi między innymi o niezostawianie w widocznym miejscu w samochodzie cennych rzeczy, które mogłyby skłonić złodzieja do włamania. Najlepiej takie przedmioty schować lub wcale nie brać ze sobą. Ważne jest także takie noszenie dokumentów czy telefonu, aby nie zgubić ich podczas jazdy na nartach. W kolejce czy innych zatłoczonych miejscach warto trzymać cenne przedmioty jak portfel, czy klucze w kieszeniach, do których nie będzie miał dostępu potencjalny kieszonkowiec.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Tradycyjnie policja przypomina, że istnieje możliwość sprawdzenia autokaru wyjeżdżającego w trasę. Funkcjonariusze drogówki skontrolują stan techniczny pojazdu, uprawnienia kierowcy czy stan jego trzeźwości. Listę miejsc, w których odbywają się takie kontrole, można sprawdzić na stronie policja.pl.

15 stycznia okres ferii rozpoczęli uczniowie województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego.

Ferie zimowe 2022 [KALENDARZ]

Ferie zimowe w 2022 roku zostały podzielone na cztery tury, w zależności od województwa:

  • 17 - 30 stycznia 2022 r. - województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie
  • 24 stycznia - 6 lutego 2022 r. - województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie
  • 31 stycznia - 13 lutego 2022 r. - województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie
  • 14 - 27 lutego 2022 r. - województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie.
Więcej o: