Pogoda. Ostrzeżenia IMGW na czwartek 13 stycznia. Żółte alerty w niemal całej Polsce

Synoptycy IMGW wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia na czwartek 13 stycznia. Zgodnie z prognozami, w Polsce wystąpią silne porywy wiatru oraz marznące opady deszczu. W których województwach obowiązują alerty?

Aktualne ostrzeżenia meteorologiczne można śledzić na stronie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W czwartek 13 stycznia wydano dwa alerty, które obejmują niemal wszystkie województwa w Polsce.

Zobacz wideo Aplikacje do sprawdzania pogody

"Niestety pochmurna i wietrzna pogoda przez cały dzień będzie niekorzystnie oddziaływać na organizm człowieka. Przed wyjściem z domu należy zaopatrzyć się w odzież o zwiększonej termoizolacyjności i wiatroszczelności" - dodaje IMGW na Twitterze.

Ostrzeżenia IMGW na czwartek 13 stycznia - na północy silny wiatr

Od godziny 10 do godziny 21 w województwach zachodniopomorskim i pomorskim obowiązuje alert pierwszego stopnia dotyczący silnych porywów wiatru. Zgodnie z opisem, na wybrzeżu może wiać średnio do 45 kilometrów na godzinę i w porywach do 85 kilometrów na godzinę. Ostrzeżenia dotyczą powiatów: kołobrzeskiego, koszalińskiego i sławieńskiego na Pomorzu Zachodnim oraz powiatów słupskiego, lęborskiego, wejherowskiego, puckiego, gdańskiego i nowodworskiego oraz miast - Słupska, Gdyni, Sopotu i Gdańska na Pomorzu.

Z prognozy zagrożeń wynika, że na tym obszarze alert dotyczący silnego wiatru może zostać podniesiony do drugiego stopnia.

Przeczytaj więcej informacji o pogodzie na stronie głównej Gazeta.pl. 

Pogoda na czwartek. Alerty dotyczą też gołoledzi

IMGW ostrzega też przed opadami marznącymi, które zostały wydane w województwach:

  • warmińsko-mazurskim, lubuskim - do godziny 9;
  • podlaskim, mazowieckim, łódzkim, wielkopolskim, dolnośląskim - do godziny 10;
  • opolskim, śląskim, małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim i lubelskim - do godziny 12-13;

W tych godzinach należy się spodziewać mżawek i słabych opadów deszczu, które ze względu na niską temperaturę przy gruncie będą marznąć na drogach i chodnikach. Szczególną ostrożność powinni więc zachować wszyscy uczestnicy ruchu drogowego - zarówno kierowcy, jak i piesi.

Z prognozy zagrożeń wynika, że w piątek czeka nas podobna sytuacja - czyli silny wiatr oraz opady marznące. Na sobotę synoptycy nie przewidzieli na razie żadnych ostrzeżeń. Alerty mogą zostać wydane ponownie w niedzielę we wszystkich województwach - poza południowymi regionami. Mają one dotyczyć ponownie silnego wiatru i gołoledzi.

Więcej o: