Ferie zimowe 2022. Czy hotele zostaną zamknięte? Jest opinia członka Rady Medycznej

Profesor Robert Flisiak odniósł się do sytuacji epidemicznej w kraju oraz mówił, jakie zalecenia mogłaby wydać Rada Medyczna przy premierze na ferie zimowe w 2022 roku. Lekarz dodał jednak, że, "patrząc na decyzje polityczne" rządzących, propozycje rady są na ten moment "nierealne" do wprowadzenia.

Członkowie Rady Medycznej przy premierze Mateuszu Morawieckim kilkukrotnie zwracali uwagę na to, że nie mają zbyt wielkiego posłuchu w rządzie, a rady, których udzielają w sprawie zwalczania pandemii koronawirusa, nie zawsze są brane pod uwagę, np. w sytuacji wprowadzania lub znoszenia obostrzeń. - Trochę jest tak, że premier nie słucha, a trochę tak, że nie ma poparcia PiS. Faktem jest, że nie padają pytania do nas, czyli premier nie potrzebuje naszej rady. Nie jesteśmy w stanie określić przyczyn, dla których nie chce znać naszej rady - mówił prof. Robert Flisiak w grudniowej rozmowie z "Faktem".

Zobacz wideo Czy nowe obostrzenia pomogą w walce z pandemią? Pytamy eksperta

Ferie zimowe 2022. Czy wprowadzone zostaną dodatkowe obostrzenia?

W rozmowie w Radiu ZET prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych odniósł się także do kwestii zbliżającej się przerwy zimowej. Profesor został zapytany, czy Rada Medyczna planuje rekomendować jakieś obostrzenia na ferie zimowe 2022, które rozpoczną się w poniedziałek 17 stycznia.

Prof. Robert Flisiak na początku stwierdził, że zeszłoroczne decyzje polityków dotyczące ferii zimowych "były błędne". - Skupiono ferie zimowe w jednym czasie, a powinno nam zależeć na tym, aby było jak najmniejsze zagęszczenie młodzieży i osób towarzyszących - powiedział.

Przeczytaj więcej informacji o epidemii koronawirusa na stronie głównej Gazeta.pl.

Następnie stwierdził, jakie powinny zostać wprowadzone zasady w tym roku. - Hotele i schroniska dla młodzieży powinny zostać zamknięte na tegoroczne ferie. Obawiam się jednak, patrząc na decyzje polityczne, niezwiązane ze wskazaniami medycznymi, że jest to nierealne do wprowadzenia w tej chwili - dodał lekarz.

Ferie zimowe w 2022 roku zostały podzielone na cztery tury, w zależności od województwa:

  • 17 - 30 stycznia 2022 r. - województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie
  • 24 stycznia - 6 lutego 2022 r. - województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie
  • 31 stycznia - 13 lutego 2022 r. - województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie
  • 14 - 27 lutego 2022 r. - województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie.
Więcej o: