Kraków. W 2021 r. zawarto więcej ślubów cywilnych niż kościelnych. Kuria: Winna pandemia

W ostatnich dwóch latach liczba ślubów cywilnych w Krakowie przewyższyła liczbę ślubów kościelnych. Zdaniem kurii małopolskiej, przyczyniła się do tego pandemia koronawirusa.

Zgodnie z danymi Urzędu Stanu Cywilnego w Krakowie, w 2021 i 2020 r. w mieście zawarto więcej ślubów cywilnych niż konkordatowych, czyli kościelnych, wyznaniowych. W 2021 r. w Krakowie odbyły się 1842 śluby cywilne i 1345 kościelnych, a rok wcześniej - 1437 ślubów cywilnych i 1277 konkordatowych - podaje krakow.naszemiasto.pl.

Zobacz wideo Oni powiedzieli "tak" w tajemnicy. Sekretne śluby gwiazd

Wcześniej to ślubów konkordatowych było więcej, ale według statystyk liczba ślubów cywilnych systematycznie rosła, a konkordatowych malała: w 2019 r. w stolicy Małopolski podpisanych zostało 1558 aktów cywilnych, natomiast 1725 par zdecydowało o zawarciu ślubu kościelnego; w 2018 r. było 1495 ślubów cywilnych i 1822 kościelnych; w 2017 - 1422 śluby cywilne i 1812 kościelnych; a w 2016 - 1294 cywilne i 1884 kościelne.

Więcej informacji z kraju znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Rzecznik małopolskiej kurii, ks. Łukasz Michalczewski uważa, że główną przyczyną tego stanu rzeczy jest pandemia. - Niektóre osoby wcześniej biorą ślub cywilny, a kościelny odkładają w czasie z różnych powodów. Przed pandemią było to spowodowane np. kredytami. W czasie pandemii zaś uroczystości kościelne były odwoływane m.in. z powodu niemożności organizacji dużego przyjęcia, jakie się planowało, a jakie z powodu obostrzeń nie mogłoby się odbyć - stwierdził ks. Michalczewski, cytowany przez RMF 24 za PAP.

PakistanPakistan. Burza śnieżna zabiła 21 osób. Ogłoszono stan klęski żywiołowej

Duchowny wskazał również, że "w Krakowie wiele par to praktykujący katolicy, ale w związku z przeszkodami kanonicznymi nie mogą wziąć sakramentu małżeństwa". Mowa m.in. o wiernych, których poprzednie małżeństwa nie zostały unieważnione.

W minionym roku w Krakowie sporządzono łącznie 4445 aktów małżeństwa, a rok wcześniej - 3286.

Ogłoszenie wyników w tegorocznym rankingu miesięcznika 'Perspektywy' na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAMRanking Perspektywy 2022. Poznaliśmy najlepsze licea i technika w Polsce

Małżeństwa mieszane w 2021 r. Najwięcej ślubów Krakowianie zawarli z Ukraińcami

Krakowski urząd stanu cywilnego udzielił w ubiegłym roku 359 ślubów cudzoziemcom. Najwięcej ślubów zawarły pary mieszane: 102 śluby polsko-ukraińskie, 20 polsko-włoskich i 17 polsko-francuskich.

Na ślubnym kobiercu mieszkańcy Krakowa stanęli także z obywatelami z odleglejszych krajów, takich jak: Burkina Faso, Etiopia, Jordania, Tadżykistan, Kolumbia, Korea Południowa, Mongolia, Salwador czy Seszele.

Zdjęcie ilustracyjneSeria dramatycznych wypadków w Tatrach. "Spadli kilkaset metrów"

W krakowskim urzędzie zawarto też 25 związków małżeńskich między cudzoziemcami. Najwięcej, bo 13 par było w relacji: Ukraina-Ukraina, a pozostałych 12 związków to pary z krajów: Belgia - Rumunia, Belgia - Ukraina, Białoruś - Białoruś, Białoruś - Nigeria, Białoruś - Rosja, Białoruś - Ukraina, Bułgaria - Turcja, Chorwacja - Hiszpania, Finlandia - Senegal, Francja - Rosja, Gwatemala - Iran, Rosja - USA.

Więcej o: