Ranking Perspektywy 2022. Poznaliśmy najlepsze licea i technika w Polsce

Pojawił się najnowszy ranking miesięcznika "Perspektywy". Najlepszym liceum ogólnokształcącym ponownie zostało Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie. Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie zajęło natomiast pierwsze miejsce w rankingu najlepszych techników.
Zobacz wideo Czy ktoś zapłaci stanowiskiem za Polski Ład?

Miesięcznik "Perspektywy" już po raz 24 przedstawił ranking liceów i techników. W 2022 roku pierwsze miejsce zajęły placówki z Warszawy oraz Kleszczowa (woj. łódzkie).

Spacer z golden retrieverami podczas 29. finału WOŚP.Co dobrego zdarzyło się w 2021 roku? Przypominamy same pozytywne wydarzenia

Najlepsze licea 2022 wg miesięcznika "Perspektywy"

Ranking Liceów Ogólnokształcących uwzględnia placówki, w których maturę w maju ubiegłego roku zdawało minimum 12 maturzystów przystępujących do egzaminów po raz pierwszy, a średnie wyniki z języka polskiego i matematyki nie były niższe niż 0,75 średniej krajowej w liceach - czytamy w komunikacie miesięcznika. Szkoły specjalne i szkoły dla dorosłych nie zostały uwzględnione na listach.

Licea w rankingu ocenione zostały za pomocą trzech kryteriów:

  • sukcesów szkoły w olimpiadach - 25 proc.;
  • wyników z matur z przedmiotów obowiązkowych - 30 proc.;
  • wyników z matur z przedmiotów dodatkowych - 45 proc.

Najlepszym liceum ogólnokształcącym wg Rankingu miesięcznika "Perspektywy" ponownie zostało XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie, które otrzymało 100 punktów WSK (wynik szkoły odniesiony do średniej krajowej). Placówka ta pierwsze miejsce w rankingu utrzymywała także między innymi w 2021 i 2019 roku, w 2020 znalazła się na miejscu drugim.

Podium w 2022 roku zamknęło Uniwersyteckie LO w Toruniu z 97,20 punktami oraz XIII LO w Szczecinie, które uzyskało 88,41 punktów. Tuż pod nim, na miejscu czwartym, z 88,18 punktami znalazło się natomiast V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie.

Więcej aktualnych wiadomości z kraju znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Wrocław. Nawet przedszkolaki będą miały zajęcia o Konstytucji RPWrocław. Nawet przedszkolaki będą miały zajęcia o Konstytucji RP

Najlepsze technika 2022 wg miesięcznika "Perspektywy"

Technika oceniane były natomiast za pomocą czterech kryteriów:

  • sukcesów w olimpiadach - 20 proc.;
  • matury z przedmiotów obowiązkowych - 20 proc.;
  • matury z przedmiotów dodatkowych - 30 proc.;
  • egzaminu zawodowego - 30 proc.

Podobnie jak w przypadku liceów pod uwagę nie były brane placówki specjalne oraz dla dorosłych, a także te, w których do matury przystąpiło mniej niż 12 uczniów.

Najlepszym technikum wg Rankingu miesięcznika "Perspektywy" zostało w 2022 roku Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie, które uzyskało 100 punktów WSK. Na drugim miejscu z 95,90 punktami uplasowało się Technikum Mechatroniczne nr 1 w Warszawie (które w ostatnich latach zajmowało pierwsze miejsce), podium zamknęło natomiast krakowskie Technikum Łączności nr 14 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku, które uzyskało 89,52 punktów.

Więcej o: