Szczecin. Ponad 3,5 tys. mandatu za jazdę hulajnogą elektryczną. Miał 1,5 promila

Obywatel Ukrainy jeździł ulicami Szczecina hulajnoga elektryczną i uderzył w samochód osobowy. Okazało się, że był pod wpływem alkoholu. Teraz mężczyzna zapłaci ponad 3,5 tys. złotych.

Funkcjonariusze ze szczecińskiej drogówki zostali skierowani do kolizji drogowej w centrum miasta z udziałem jednośladu oraz samochodu osobowego. Sprawcą zdarzenia okazał się być 32-letni obywatel Ukrainy, poruszający się na hulajnodze elektrycznej. Jak się okazało, był pod wpływem alkoholu. Badanie alkomatem wykazało, że miał 1,5 promila alkoholu w organizmie. 

Zobacz wideo Pijana 19-latka wiozła swoją koleżankę na hulajnodze. Nie dojechała daleko

Szczecin. 32-latek słono zapłacił za przejażdżkę hulajnogą elektryczną

W związku ze zmianami w prawie o ruchu drogowym, mężczyzna poruszający się hulajnoga elektryczną za spowodowanie kolizji oraz kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości zapłacił wysoki mandat. Zgodnie z przepisami, nieodpowiedzialny 32-latek zapłacił 3 520 złotych.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Świetlisty krzyż w parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Lublinie Lublin. Ogromny podświetlany krzyż oślepia mieszkańców osiedla [ZDJĘCIA]

"Apelujemy o jazdę zgodną z przepisami ruchu drogowego i zdrowym rozsądkiem. Przypominamy wszystkim użytkownikom dróg, także pieszym, że bezpieczeństwo na drogach w dużej mierze zależy od nas samych - od decyzji, które podejmujemy na drodze" - apelują policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie

Hulajnogi elektryczne - nowe przepisy 

20 maja 2021 roku w życie weszła ustawa - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 720), która uregulowała status hulajnóg elektrycznych. Zgodnie z nowymi przepisami, kierujący hulajnogą elektryczną ma obowiązek korzystania z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić -  z prędkością dopuszczalną 20 km/h.

"Dodatkowo jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów - z prędkością dopuszczalną 20 km/h" - czytamy w komunikacie opublikowanym przez olsztyńskich policjantów. 

Straż miejska (zdjęcie ilustracyjne) Wrocław. Straż miejska będzie patrolowała miasto na hulajnogach

Hulajnogami elektrycznymi może kierować osoba między 10. a 18. rokiem życia jeśli posiada kartę rowerową, w przypadku osób powyżej 18 lat dokument ten nie jest wymagany. Z kolei zabrania się:

  • kierowania hulajnogą w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu, 
  • przewożenia hulajnogą elektryczną innych osób, zwierząt i przedmiotów,
  • holowania innej hulajnogi. 
Więcej o: