Śmierć trzech Polaków na Gerlachu. Będzie śledztwo polskiej prokuratury

Sprawą śmierci polskich turystów w słowackich Tatrach zajmie się Prokuratura Okręgowa w Krakowie - ustaliła Informacyjna Agencja Radiowa.

Śledczy polskiej prokuratury chcą wyjaśnić, jak doszło do śmierci Polaków. W miniony piątek trzej mężczyźni wyruszyli w góry, by zdobyć Gerlach - najwyższy szczyt Tatr, w całości położony na Słowacji.

Więcej wiadomości z Polski i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl>>>

Tatry. Trzech Polaków zmarło na Gerlachu. Prokuratura w Krakowie przeprowadzi śledztwo

Kiedy tego samego dnia wieczorem nie było z nimi kontaktu, ich znajomy, który wcześniej zrezygnował ze wspólnej wspinaczki, powiadomił słowacką Horską Zachranną Służbę. Zaginionych szukano przez dwa dni, w czym pomagał TOPR. W niedzielę wieczorem pod południową ścianą Małego Gerlachu znaleziono ciała turystów. 

Akcja poszukiwawcza w słowackich Tatrach. Ratownicy znaleźli ciała trzech PolakówTatry. Słowaccy ratownicy znaleźli ciała trzech Polaków

Teraz, jak dowiedziała się IAR, sprawą ma zająć się Prokuratura Okręgowa w Krakowie. Ponieważ jeden z mężczyzn był przewodnikiem górskim, śledczy chcą ustalić, jakie relacje łączyły go z pozostałymi uczestnikami wyprawy. Jeżeli okaże się, że byli jego klientami, prokuratorzy zbadają, czy miał wystarczające uprawnienia, aby prowadzić grupę na Gerlach. Dlatego postępowanie będzie prowadzone pod kątem nieumyślnego spowodowania śmierci.

Jest wstępna przyczyna śmierci. RMF FM: we wtorek sekcja zwłok

Polscy śledczy chcą przesłuchać ratowników szukających Polaków oraz wszystkich świadków. W tym celu mają zwrócić się z wnioskiem do Słowaków o międzynarodową pomoc prawną. 

Kolejka do kolejki na Kasprowy Wierch - sobota 8 styczniaTatry. Tłumy turystów w Zakopanem. Kilka godzin w kolejce na Kasprowy

Ratownicy Horskiej Zachrannej Służby przekazali, że wstępną przyczyną śmierci było odpadnięcie turystów od ściany i upadek z dużej wysokości. Dokładne przyczyny śmierci trzech mężczyzn pochodzących z okolic Andrychowa będą znane po sekcji zwłok. Według IAR, słowacka prokuratura miała ją przeprowadzić w poniedziałek. RMF FM podaje jednak, że sekcję zaplanowano na wtorek 11 stycznia, odbyć się ma w Popradzie. 

Zobacz wideo Służba policyjnego „Sokoła" w Tatrach
Więcej o: