Prawie trzy czwarte Polaków popiera ratowanie migrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę

72 proc. badanych stwierdziło, że to dobrze, iż organizacje humanitarne i mieszkańcy ratują osoby, które w sposób nielegalny przekroczyły granicę Polski i Białorusi. To dane z nowego sondażu dla OKO.press. Poparcie dla pomocy humanitarnej jest wysokie we wszystkich grupach wiekowych. Najwyraźniejszy podział jest polityczny, jednak nawet wśród wyborców PiS więcej osób jest za ratowaniem migrantów.
Zobacz wideo Prof. Wiącek tłumaczy, czemu push back jest niezgodny z Konstytucją

Od października spada liczba osób, które próbują dostać się do Polski z Białorusi przez zieloną granicę. Jednak choć nie mówi się już o kryzysie, to wciąż niemal każdego dnia kilkanaście lub kilkadziesiąt osób stara się dostać do Polski, Straż Graniczna dalej stosuje wywózki do lasu, a aktywiści na Podlasiu próbują ratować życie migrantów. 

Pomimo licznych apeli, organizacje humanitarne nie zostały wpuszczone do strefy objętej pozakonstytucyjnym de facto stanem wyjątkowym. Wciąż jednak wolontariusze działają poza strefą, a w jej granicach pomoc niosą mieszkańcy. Poparcie dla takich działań jest obecnie wysokie - wynika z sondażu Ipsos dla OKO.press.

Więcej wiadomości znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl 

Dokładne pytanie, które zadali ankieterzy, brzmi: Organizacje humanitarne, a także niektórzy mieszkańcy terenów przy granicy z Białorusią próbują ratować migrantów, którzy przedostali się na teren Polski przekraczając nielegalnie granicę. Czy Pana/i zdaniem to dobrze, czy źle, że to robią?

W sumie 72 proc. respondentów stwierdziło, że to dobrze, w tym 39 proc. uznało, że to bardzo dobrze. Przeciwnego zdania jest 21 proc. badanych, w tym 12 proc. uznało, że to wolontariusze robią "bardzo źle" pomagając migrantom. 7 proc. nie ma zdania. 

Polityczne podziały

W każdej z grup wiekowych większość jest za pomocą, przy czy największy odsetek popierających jest wśród osób w średnim wieku - 82 proc. Mniej, bo niespełna 70 proc. za pomocą humanitarną, jest wśród najmłodszych i najstarszych. W grupie wiekowej 18-29 lat najwięcej - bo 29 proc. - uznało, że to źle, iż pomaga się ludziom na granicy. W każdej grupie za ratowaniem jest więcej kobiet niż mężczyzn. 

Wyraźniejszy podział widać wśród wyborców poszczególnych partii. Osoby, które popierają opozycję - KO, Polskę 2050 i Lewicę - w przytłaczającej większości (ponad 90 proc.) uznają, że to dobrze, iż migranci otrzymują pomoc humanitarną. 

U popierających PiS za pomocą jest o wiele mniej, bo 52 proc. (37 przeciwko). U wyborców Konfederacji podział jest niemal równy - 47 proc. dobrze ocenia pomaganie migrantom na granicy, 45 proc. - źle.

Badanie wykonano w dniach 28-30 grudnia 2021. W artykule nie poinformowano o metodzie badania oraz wielkości próby. 

Więcej o: