Zarzuty dla byłego szefa Agencji Wywiadu. Grzegorz Małecki: Są absurdalne

Prokuratura Krajowa poinformowała, że poczyniono kolejne kroki w sprawie niedopełnienia obowiązków i możliwego przyjęcia korzyści majątkowych przez byłego szefa Agencji Wywiadu. Grzegorz Małecki zapewnia jednak, że zarzuty prokuratury są absurdalne i bezpodstawne. Uważa też, że jest to działanie wymierzone w osoby, które krytykują obecny rząd.

W sierpniu 2021 roku prokuratura postawiła Grzegorzowi Małeckiemu, który w latach 2015-2016 był szefem Agencji Wywiadu, zarzuty dotyczące przekroczenia przez funkcjonariusza publicznego uprawnień lub niedopełnienia obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej (art. 231 pat. 1 i 2 Kodeksu karnego). Jak podaje Cezary Gmyz z TVP, za te przestępstwa grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Grzegorz Małecki w rozmowie z nami zgodził się na udostępnienie swojego wizerunku oraz nazwiska.

Zobacz wideo Czy polska gospodarka straci na braku pieniędzy z KPO? Pytamy szefa PFR

Prokuratura Krajowa o "końcowym etapie" sprawy byłego szefa Agencji Wywiadu

Poza Grzegorzem Małeckim zarzuty usłyszały też cztery inne osoby. - Sprawa jest na końcowym etapie. Z uwagi na niejawny charakter materiałów nie jest możliwe przekazanie informacji o szczegółach zarzutów - powiedział prok. Łukasz Łapczyński. Rzecznik Prokuratury Krajowej nie odpowiedział jednak na pytanie dziennikarzy, czy podejrzany przyznał się do zarzucanych mu czynów.

Grzegorz Małecki został poproszony o komentarz do sprawy przez dziennikarzy portalu Onet.pl. - Są one absurdalne i bezpodstawne. Udowodnię to w postępowaniu sądowym. Jestem całkowicie spokojny o finał tej sprawy - powiedział były szef Agencji Wywiadu.

Następnie dodał, że jego zdaniem prokuratura "jest używana przez rząd do zwalczania osób krytycznych wobec władzy". - I tak należy odczytywać działania wobec mnie - dodał. Małecki nie mógł jednak ujawnić informacji na temat sprawy, ponieważ prokuratura nałożyła na nią klauzulę tajności.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Mecenas Roman Giertych"Życzliwy" Roman Giertych z listem do "drogiego Jarka": Pójdziesz siedzieć

Grzegorz Małecki krytykował działania rządu ws. afery respiratorowej

Grzegorz Małecki znany jest z krytykowania ostatnich działań rządu. Po aferze z zakupem respiratorów przyznał, że Agencja Wywiadu nie miała ani mandatu, ani kompetencji, by doradzać ministerstwom w sprawie zakupu danego sprzętu. W maju 2021 roku mówił, że jego zdaniem "to największa afera ostatniego 30-lecia, która powinna być wyjaśniona przez komisję śledczą" i która "pokazała żenującą niekompetencję służb na czele z Agencją Wywiadu".

W piątek 7 stycznia w TVN24 komentował natomiast aferę z Pegasusem. - Polski system nadzoru i kontroli nad służbami, a zwłaszcza nad działalnością inwigilacyjną, jest najbardziej zacofany w Europie - powiedział były szef AW, nie zgadzając się tym samym ze słowami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego

Grzegorz Małecki jest też autorem książki "W cieniu. Kulisy wywiadu III RP", w której poddaje głębokiej krytyce sytuacje w służbach specjalnych pod rządami Mariusza Kamińskiego oraz wskazuje na odpowiedniość AW za aferę respiratorową. 

Jarosław KaczyńskiByły szef AW nie zgadza się z Kaczyńskim: Polski system jest zacofany

Więcej o: