Stop CPK. Mieszkańcy zamawiają msze: Mimo że Kościół nas zostawił na pożarcie wilkom

Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego w Baranowie w praktyce oznacza likwidację 20 wsi, w których mieszka około tysiąca osób. W ramach budowy wyburzonych zostanie 520 budynków - nietknięte zostaną tylko kościoły i cmentarze. Mieszkańcy regionów, którzy sprzeciwiają się budowie CPK na swoich ziemiach, zorganizowali kolejna akcję protestacyjną. W kościołach zamówiono mszę "w intencji wysiedlanych".

W sobotę 8 stycznia o godzinie 18 w wielu kościołach w okolicach Baranowa odbędzie się msza święta w intencji wysiedlanych - a dokładnie o "błogosławieństwo i łaski dla mieszkańców objętych projektem Centralnego Portu komunikacyjnego". Przed kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kaskach rolnicy mają przyjechać na traktorach. 

Zobacz wideo Czy pandemia uderzy w budowę CPK?

Protest mieszkańców przeciw budowie CPK. "Pokażmy zwartość i gotowość do obrony każdej skrzywdzonej osoby"

- Zapraszam na kolejne nasze działania #StopCPK. Bardzo dziękujemy proboszczowi za możliwość wspólnej modlitwy za ludzi tyle lat dręczonych psychicznie, pozbawianych godności, poddanych naruszaniu praw własności. Każdy niech przyjedzie czym może, rowerem, samochodem, traktorem, pamiętając o kamizelkach, maseczkach, banerach. Pokażmy zwartość i gotowość do obrony każdej skrzywdzonej osoby. Ja przyjadę traktorem - powiedział w rozmowie z portalem tusochaczew.pl, poseł I kadencji Sejmu i strażak Tadeusz Szymańczak.

- Trzeba umacniać jedność i gromadzić się wokół Kościoła, mimo że nas zostawił na pożarcie wilkom – dodał Szymańczak w rozmowie z lokalną "Wyborczą".

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Jedna z kilku koncepcji opracowanych po kilkudniowych warsztatach architektonicznych, która ma służyć jako 'inspiracja' dla kształtu Centralnego Portu Komunikacyjnego w Baranowie. Autor: Zaha Hadid ArchitectsCPK. Nie ma lotniska, są zarobki. Onet: Średnia pensje - 10 tys. zł

Budowa CPK. Do likwidacji wyznaczono 20 wsi zamieszkiwanych przez tysiąc osób

Jak pisaliśmy, dokładna lokalizacja Centralnego Portu Komunikacyjnego została zdradzona mediom przez jednego z rolników z Baranowa, na dzień przed oficjalnym ogłoszeniem rządu. Projekt budowy lotniska zakłada likwidację 20 wsi, zaznaczając, że "z dużym wysiłkiem udało im się uniknąć ingerencji w kościoły i cmentarze".

20 wsi, które mają zostać przeznaczone do przesiedlenia, to:

  • Gmina Baranów: Buszyce, Drybus, Nowa Pułapina, Strumiany Dolne i Górne, Wyczółki;
  • Gmina Teresin: Elżbietów, Mauryców, Pawłówek, Skrzelew, Szymanów;
  • Gmina Wiskitki: Duninopol, Janówek, Nowy Drzewicz, Nowy Oryszew, Oryszew-Osada, Podoryszew, Podbuszyce, Stara Wieś i Stary Drzewicz.

Chociaż poprawiony projekt Ministerstwa Infrastruktury zakłada wyższe odszkodowania dla właścicieli działek, to mieszkańcy zaznaczają, że i tak nie mają zamiaru się wyprowadzać. Zgodnie z założeniem, rząd oferuje bonus w wysokości 10 proc. wartości całej nieruchomości - czyli gruntu i budynków oraz 20 proc. od wartości obiektów budowlanych stojących na prywatnej ziemi. - Mamy tu taką rolniczkę, która ma w gospodarstwie 120 krów. Co jej po tym 10-proc. bonie? Jak ma za to te zwierzęta przetransportować na Pomorze lub Śląsk, jeśli ją tam przeniosą? - mówił sekretarz gminy z Baranowa Jarosław Przepiórowski w rozmowie z Money.pl.

- Mieszkańcy chcą wyceny po 100 zł za metr kwadratowy ziemi, a z tego, co wiemy, CPK proponowało im dziesięć razy mniej. Jeśli ktoś przykładowo ma hektar, to dostanie ok. 50 tys. zł odszkodowania. Za takie pieniądze przy obecnej drożyźnie na rynku nieruchomości nie kupi mieszkania - dodaje.

2022 New Year's Eve Times Square PerformancesSylwester z omikronem w tle. Tak świat przywitał Nowy Rok [GALERIA]

Więcej o: