Niedziele handlowe 2022. Czy 9 stycznia zrobimy zakupy?

W styczniu wypada jedna z zaledwie siedmiu handlowych niedziel, które zostały wyznaczone w 2022 roku. Czy będzie to najbliższa niedziela 9 stycznia?

Zakaz handlu w niedziele został wprowadzony w 2018 roku. Początkowo niehandlowa była tylko jedna niedziela w miesiącu, później jednak przepisy były zaostrzane do obecnie obowiązującego prawa. W 2022 roku zaplanowano tylko siedem niedziel handlowych.

Zobacz wideo Co może zdrożeć? Ekspertka wyjaśnia

Niedziele handlowe 2022. Czy 9 stycznia wypada handlowa niedziela?

9 stycznia nie jest handlową niedzielą. W związku z tym zamknięte będą wszystkie centra handlowe i większość dużych sklepów. W najbliższą niedzielę otwarte mogą być sklepy, których nie obejmuje ustawa o zakazie handlu. Są to: stacje benzynowe, cukiernie, kawiarnie, sklepy z pamiątkami, kwiaciarnie, apteki, sklepy prowadzone przez właścicieli, sklepy przy dworcach lub portach lotniczych oraz sklepy, które pełnią usługi pocztowe.

Z tej ostatniej opcji coraz częściej korzystają także duże sklepy, które poza zakupami oferują także możliwość odbioru przesyłek. Takie rozwiązanie wprowadziła m.inBiedronka, Lidl oraz Kaufland. Taka praktyka ma jednak zostać ukrócona od lutego. Wówczas wejdzie w życie przepis, który doprecyzowuje, że w niedzielę mogą być otwarte sklepy o statusie placówki pocztowej, które będą potrafiły wykazać, że min. 40 proc. ich dochodów pochodzi z działalności pocztowej

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Spacer z golden retrieverami podczas 29. finału WOŚP.Co dobrego zdarzyło się w 2021 roku? Przypominamy same pozytywne wydarzenia

Niedziele bez zakazu handlu w 2022 roku - terminy 

W 2022 roku zakaz handlu nie obowiązuje w następujące niedziele:

  • 30 stycznia 2022 r.,
  • 10 kwietnia 2022 r.,
  • 24 kwietnia 2022 r.,
  • 26 czerwca 2022 r.,
  • 28 sierpnia 2022 r.,
  • 11 grudnia 2022 r.,
  • 18 grudnia 2022 r.

Biedronka (zdjęcie ilustracyjne)Styczniowa inwazja Biedronki. Wszystkie sklepy sieci otwarte w niedziele

Więcej o: