Kierowca z Niemiec urządził wyścig na autostradzie A2. Dostał mandat według nowego taryfikatora

33-letni obywatel Niemiec został zatrzymany na autostradzie A2 w woj. lubuskim, gdy pędził ponad 241 km/h. Zgodnie z nowym taryfikatorem za rajd zapłacił 2,5 tys. zł kary. Od nowego roku obowiązują zaostrzone przepisy drogowe.

W środę na lubuskim odcinku autostrady A2 w rejonie Rzepina nieoznakowany patrol zauważył pędzącego kierowcę audi na niemieckich numerach rejestracyjnych - podaje lubuska policja.

Po zmierzeniu prędkości okazało się, że kierowca przekroczył tę dozwoloną o ponad 100 km/h, jadąc 241 km/h. Po zatrzymaniu okazało się, że to 33-letni obywatel Niemiec. Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim nałożyli na niego mandat karny w wysokości 2,5 tysiąca złotych.

Więcej najnowszych informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Policja musiała interweniować, gdy między dwoma kierowcami doszło do sprzeczki. Jeden groził drugiemu bronią hukową

Tak wysoka kara została przyznana na mocy rozporządzenia zmieniającego wysokość grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń.

Nowy taryfikator. Od nowego roku wzrosły mandaty

Jesienią 2021 roku Sejm przyjął nowelizację ustawy: Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Zmiany w przepisach mają ułatwić walkę z niebezpiecznymi zachowaniami kierowców na drogach. Zaostrzone zostały m.in. kary dla sprawców przestępstw oraz wykroczeń drogowych.

Nowy taryfikator zakłada podwyższenie mandatów za wykroczenia popełniane przez uczestników ruchu drogowego. Przewiduje nawet pięć tysięcy złotych za przekroczenie prędkości, 1500 złotych za wymuszenie pierwszeństwa przed pieszym, czy za jadę po chodniku.

SPEED na Warmii i MazurachNowy taryfikator mandatów. Są statystyki policji. Rekordzista zapłaci 2500 zł

Najwyższe kary przewidziano za najgroźniejsze wykroczenia, w tym za jazdę pod wpływem alkoholu, czy narkotyków. Dodatkowo 800 złotych mandatu zapłaci kierowca, który bez uprawnień zaparkuje na miejscu dla osób z niepełnosprawnościami. Osoby, które będą jechały autostradą lub drogą ekspresową pod prąd, zapłacą 2000 tysiące złotych mandatu. 

Za popełnienie wyżej wymienionych wykroczeń dwukrotnie w ciągu dwóch lat, mandat będzie dwukrotnie wyższy.

Więcej o: