"Lex Czarnek" - co czeka uczniów w szkołach po wprowadzeniu ustawy? Cztery kluczowe zmiany

Od dwóch dni w Polsce trwają protesty przeciwko ustawie "lex Czarnek", którą we wtorek zajęła się sejmowa komisja edukacji. Co się zmieni w działalności szkół po wejściu ustawy w życie? Jak zwiększenie roli kuratorów wpłynie na zajęcia pozalekcyjne? Wyjaśniamy.

Projekt ustawy nazywany "lex Czarnek" od wtorku jest procedowany w Sejmie. Sejmowa komisja edukacji miała zająć się nią o godz. 15:00, jednak posiedzenie opóźniło się o 40 minut. Powód? Przez wiele minut trwało liczenie kworum, podczas którego okazało się, że posłowie opozycji mają większość. - Pani przewodnicząca, czy możemy przejść do procedowania? Nieobecność posłów PiS nie powinna być argumentem, aby nie procedować tej ustawy. Głosujmy nad wnioskiem o odrzucenie, zamknijmy tę sprawę i wyrzućmy tę złą ustawę do kosza - powiedział Cezary Tomczyk z Koalicji Obywatelskiej.

Zobacz wideo Czarnek reaguje na krytyczne wnioski opocycji. "Sejm to nie miejsce na pajacowanie"

"Lex Czarnek". Jakie zmiany czekają szkoły, jeśli ustawa wejdzie w życie? 

Aktywiści z organizacji pozarządowej Wolna Szkoła ostrzegają, że:

  1. Ustawa wpłynie na umocnienie roli kuratorów, co z kolei ograniczy autonomię szkoły. "Te wszystkie zmiany oznaczają koniec edukacji, którą z większymi i mniejszymi sukcesami obywatele i obywatelki Polski budowali po 1989 roku. Szkoła na powrót ma stać się szkołą w służbie partii" - informuje Wolna Szkoła. Jakie dokładnie konsekwencje niesie za sobą "lex Czarnek"? 
  2. Po zwiększeniu roli kuratorów zmniejszy się wpływ dyrektorów, rodziców, uczniów oraz wspólnoty lokalnej na to, co dzieje się w placówce edukacyjnej. Jeśli kuratorowie będą mieli większy wpływ, to tym samym na szkoły może wpływać również rząd (kuratorzy są bowiem powoływani przez ministra) - ostrzega Wolna Szkoła.
  3. To wpłynie m.in. na zajęcia pozalekcyjne - kurator będzie mógł decydować, jakie organizacje pozarządowe będą organizować dodatkowe lekcje i czy w ogóle niektóre tematy będą się pojawiały, jak np. zajęcia związane z edukacją seksualną.
  4. Jeśli dyrekcja szkoły nie będzie stosować się do wymagań nałożonych przez kuratora, będzie możliwe usunięcie dyrektora placówki ze stanowiska.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na temat edukacji na stronie głównej Gazeta.pl

Spacer z golden retrieverami podczas 29. finału WOŚP.Co dobrego zdarzyło się w 2021 roku? Przypominamy same pozytywne wydarzenia

Protesty przeciwko "lex Czarnek" w całej Polsce

Projektowi "lex Czarnek" sprzeciwiają się aktywiści, nauczyciele, dyrektorzy, rodzice, uczniowie, członkowie Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz samorządowcy. W ramach protestu w poniedziałek do drzwi 16 Kuratoriów w całej Polsce i pod MEiN przybito tezy - Wolna szkoła, wolni ludzie, wolna Polska. 3 stycznia odbyły się także protesty w kilkunastu miastach, a we wtorek o godzinie 15.00 podczas posiedzenia sejmowych Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży i Komisji Obrony Narodowej pod Sejmem zorganizowano manifestację.  

Sławomir BroniarzBroniarz z ZNP do posłów: "Lex Czarnek" to krok do wychowania wyborcy PiS

Więcej o: