Rząd wesprze program "Za życiem" kwotą 5,95 mld złotych, mimo krytycznego raportu NIK

Jak przekazał we wtorek wiceminister rodziny Paweł Wdówik, rząd w najbliżsyzch latach planuje przeznaczyć prawie 6 mld złotych na program "Za życiem". - W poprzedniej edycji było to 3,1 mld zł. Na najbliższe lata przewidujemy kwotę 5,95 mld zł - mówił.

Pod koniec 2021 roku rząd uchwalił zmianę dotyczącą programu "Za życiem". Wprowadzone mają zostać m.in. działania, które pomogą przygotować młodzież z niepełnosprawnościami do rozpoczęcia pracy. Wsparcie finansowe, które wynosi 5,95 mld złotych, ma być przeznaczone na program realizowany w latach 2022-2026 - relacjonuje Interia powołująca się Polską Agencję Prasową

Zobacz wideo Czy rząd się boi wprowadzić przepisy odnośnie kontroli szczepień?

Program "Za Życiem" został poddany ocenie. Otrzyma prawie 6 mld złotych od rządu

Program "Za życiem" w 2021 roku został poddany ocenie przez rządowy zespół. - W czasie tej oceny przeanalizowaliśmy to, co wymaga zmian, w kierunku spełnienia oczekiwań rodzin z dzieckiem z niepełnosprawnością - przekazał Wdówik. Jak podaje portal, wiceminister rodziny dodał również, że program ma na celu wzmocnienie innych resortów w zakresie pomocy osobom z niepełnosprawnościami. Podkreślił też, że ministerstwo rodziny przejęło m.in. zadanie stworzenia infolinii dla rodziców. 

Wiceminister Wdówik dodał, że zasadniczą zmianą w programie "Za życiem" jest prawie dwukrotne zwiększenie środków finansowych na ten cel. - W poprzedniej edycji było to 3,1 mld zł. Na najbliższe lata przewidujemy kwotę 5,95 mld zł - przekazał polityk.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Posłowie obradują nad całkowitym zakazem aborcji. W całym kraju protestyPosłowie obradują nad całkowitym zakazem aborcji. W całym kraju protesty [ZDJĘCIA]

Czy program "Za Życiem" działa? Raport NIK 

Jak informowaliśmy w listopadzie, OKO.press dotarło do raportu Najwyższej Izby Kontroli, który sprawdzał realizację programu wsparcia dla rodzin "Za życiem". Serwis podkreślał wówczas, że ocena NIK wobec programu jest "miażdżąca".

Kobieta w ciąży. Lekarz ma do przekazania złe wieści. Zdjęcie ilustracyjne"Za życiem" nie działa. Miażdżący raport NIK

Celem programu "Za życiem" miało być przede wszystkim świadczenie pomocy kobietom w ciąży z powikłaniami, a także rodzinom z noworodkami, u których zdiagnozowana została nieuleczalna choroba lub nieodwracalne upośledzenie. Kobiety w myśl ustawy miały otrzymać psychologiczną opiekę, a dzieci niezbędną rehabilitację finansowaną przez państwo. "Pomimo upływu niemal czterech lat funkcjonowania Programu 'Za życiem', zaplanowane wsparcie dla rodzin, w szczególności z osobami niepełnosprawnymi, nie zostało wdrożone w sposób kompleksowy i nie zawsze było realizowane prawidłowo" oceniła NIK w raporcie, do którego dotarło OKO.press. NIK dowiodła także, że przez okres kilku lat, nie powstała nawet baza danych dla osób, które potrzebowały pomocy. 

Zgodnie z raportem NIK, w Polsce w ramach projektu "Za życiem" miało powstać prawie 30 ośrodków neonatologiczno-pediatrycznych - a działa ich zaledwie sześć. NIK zwrócił też uwagę na brak wydatków na punkty, które miały być dla programu najważniejsze. Na utworzenie ośrodków wydano tylko 4 proc. zaplanowanych pieniędzy, a na świadczenia rehabilitacyjne dla dzieci z najcięższymi schorzeniami przekazano tylko 7 proc. tego, co państwo planowało wydać. Projekt miał też uruchomić bazę danych rodzin, ale tego nie zrobił - w związku z czym nie wiadomo, ile jest osób, które powinny otrzymać pomoc ani gdzie te osoby mieszkają.

Więcej o: