Rząd wesprze program "Za życiem" kwotą 5,95 mld złotych, mimo krytycznego raportu NIK

Jak przekazał we wtorek wiceminister rodziny Paweł Wdówik, rząd w najbliżsyzch latach planuje przeznaczyć prawie 6 mld złotych na program "Za życiem". - W poprzedniej edycji było to 3,1 mld zł. Na najbliższe lata przewidujemy kwotę 5,95 mld zł - mówił.

Pod koniec 2021 roku rząd uchwalił zmianę dotyczącą programu "Za życiem". Wprowadzone mają zostać m.in. działania, które pomogą przygotować młodzież z niepełnosprawnościami do rozpoczęcia pracy. Wsparcie finansowe, które wynosi 5,95 mld złotych, ma być przeznaczone na program realizowany w latach 2022-2026 - relacjonuje Interia powołująca się Polską Agencję Prasową

Zobacz wideo Czy rząd się boi wprowadzić przepisy odnośnie kontroli szczepień?

Program "Za Życiem" został poddany ocenie. Otrzyma prawie 6 mld złotych od rządu

Program "Za życiem" w 2021 roku został poddany ocenie przez rządowy zespół. - W czasie tej oceny przeanalizowaliśmy to, co wymaga zmian, w kierunku spełnienia oczekiwań rodzin z dzieckiem z niepełnosprawnością - przekazał Wdówik. Jak podaje portal, wiceminister rodziny dodał również, że program ma na celu wzmocnienie innych resortów w zakresie pomocy osobom z niepełnosprawnościami. Podkreślił też, że ministerstwo rodziny przejęło m.in. zadanie stworzenia infolinii dla rodziców. 

Wiceminister Wdówik dodał, że zasadniczą zmianą w programie "Za życiem" jest prawie dwukrotne zwiększenie środków finansowych na ten cel. - W poprzedniej edycji było to 3,1 mld zł. Na najbliższe lata przewidujemy kwotę 5,95 mld zł - przekazał polityk.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Czy program "Za Życiem" działa? Raport NIK 

Jak informowaliśmy w listopadzie, OKO.press dotarło do raportu Najwyższej Izby Kontroli, który sprawdzał realizację programu wsparcia dla rodzin "Za życiem". Serwis podkreślał wówczas, że ocena NIK wobec programu jest "miażdżąca".

Celem programu "Za życiem" miało być przede wszystkim świadczenie pomocy kobietom w ciąży z powikłaniami, a także rodzinom z noworodkami, u których zdiagnozowana została nieuleczalna choroba lub nieodwracalne upośledzenie. Kobiety w myśl ustawy miały otrzymać psychologiczną opiekę, a dzieci niezbędną rehabilitację finansowaną przez państwo. "Pomimo upływu niemal czterech lat funkcjonowania Programu 'Za życiem', zaplanowane wsparcie dla rodzin, w szczególności z osobami niepełnosprawnymi, nie zostało wdrożone w sposób kompleksowy i nie zawsze było realizowane prawidłowo" oceniła NIK w raporcie, do którego dotarło OKO.press. NIK dowiodła także, że przez okres kilku lat, nie powstała nawet baza danych dla osób, które potrzebowały pomocy. 

Zgodnie z raportem NIK, w Polsce w ramach projektu "Za życiem" miało powstać prawie 30 ośrodków neonatologiczno-pediatrycznych - a działa ich zaledwie sześć. NIK zwrócił też uwagę na brak wydatków na punkty, które miały być dla programu najważniejsze. Na utworzenie ośrodków wydano tylko 4 proc. zaplanowanych pieniędzy, a na świadczenia rehabilitacyjne dla dzieci z najcięższymi schorzeniami przekazano tylko 7 proc. tego, co państwo planowało wydać. Projekt miał też uruchomić bazę danych rodzin, ale tego nie zrobił - w związku z czym nie wiadomo, ile jest osób, które powinny otrzymać pomoc ani gdzie te osoby mieszkają.

Więcej o: