Onet o testach Kurskiego: Nie jeden pozytywny wynik, a dwa. Prezes TVP miał być w izolacji ok. 40 h

Dwa testy PCR, którym w grudniu poddany był prezes TVP Jacek Kurski, dały pozytywne wyniki - podał w poniedziałek Onet.pl. Szpital MSWiA utrzymywał, że wyniki wskazywały, iż Kurski był ozdrowieńcem i dzięki temu mógł zakończyć izolację. Według Onet.pl nie zostały jednak spełnione warunki, które pozwalałyby na jej zakończenie.

Portal Onet.pl podał 24 grudnia, powołując się na swoje ustalenia, że prezes TVP Jacek Kurski 12 grudnia zgłosił się do szpitala MSWiA w Warszawie jako osoba, która miała kontakt z osobą zakażoną koronawirusem. Pierwsze badanie nie wykryło wirusa.

Po dwóch dniach test miał zostać powtórzony. Tym razem próbka, zdaniem portalu, była pozytywna, a Jacek Kurski powinien był udać się na 10-dniową bezwzględną izolację domową. Jak podkreślał Onet, w tym czasie prezes TVP kilkukrotnie występował publicznie. 19 grudnia poleciał do Paryża na Eurowizję Junior.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Jacek Kurski zaprzeczył tym doniesieniom. We wpisach na Twitterze z 24 grudnia nazwał publikację Onetu "oszczerczą". Przekazał, że po przejściu zakażenia koronawirusem uzyskał status ozdrowieńca.

Szpital MSWiA przekazał w grudniowym oświadczeniu, że Kurski rzeczywiście został przebadany 14 grudnia metodą PCR "po okresie aktywnej fazy choroby w celu potwierdzenia statusu ozdrowieńca".

W organizmie prezesa TVP wykryto RNA wirusa SARS – CoV-2, co, według szpitala, "wskazywało na późny okres po infekcji COVID-19". Placówka dodała, że testy antygenowe dały z kolei wynik ujemny. 

Szpital zwrócił się do sanepidu z wnioskiem o zakończenie okresu izolacji Jacka Kurskiego. Izolacja formalnie zakończyła się 15 grudnia.

"Badanie przeprowadzone w dniu 14 grudnia 2021 r. w CSK MSWiA nie może być podstawą do twierdzenia, iż Pan Jacek Kurski w dniu 19 grudnia 2021 r. miał koronarwirusa" - podkreślono.

W ubiegłym tygodniu Jacek Kurski poinformował o podjęciu zapowiedzianych kroków prawnych. Prezes TVP złożył prywatny akt oskarżenia przeciwko dziennikarzowi Onet.pl Kamilowi Dziubce, któremu zarzucił pomówienie. Skierował także do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa, które miałoby polegać na "nieuprawnionym ujawnieniu, wykorzystaniu i przetwarzaniu wyniku testu".

Kurski zapowiedział też złożenie aktu oskarżenia przeciwko portalowi Onet.pl.

Zobacz wideo Czym skutkuje nieszczepienie się i pobłażanie takim zachowaniom? Ekspert tłumaczy

Onet.pl: Jacek Kurski z dwoma dodatnimi wynikami

W poniedziałek Onet.pl podał, że prezes TVP Jacek Kurski przed zwolnieniem z izolacji miał w sumie dwukrotnie uzyskać dodatni wynik testu PCR. Badania miały zostać wykonane 13 i 14 grudnia. 

Onet.pl twierdzi, że po pierwszym badaniu miał zostać objęty formalnie izolacją, która miała rozpocząć się 13 grudnia po godz. 20. Tego dnia wieczorem prezes TVP uczestniczył w koncercie w Teatrze Polskim.

"Byłem świeżo po zrobionym w dniu 12 grudnia w szpitalu teście antygenowym, który okazał się ujemny. Byłem zatem człowiekiem zdrowym. PCR robiłem wyłącznie na potrzeby planowanego lotu do kraju, w którym wymagany był PCR" - przekazał "Gazecie Wyborczej" Jacek Kurski.

Izolacja, jak informował szpital MSWiA, została zdjęta 15 grudnia. Według Onet.pl oznacza to, że w praktyce łączny okres izolacji trwał ok. 40 godzin.

Według portalu lekarz ze szpitala MSWiA miał informować sanepid, że choć testy PCR pokazały wynik dodatni, to wyniki testów antygenowych 13, 14 i 15 grudnia były negatywne. Zdaniem lekarza Jacek Kurski mógł mieć pierwsze objawy 3-4 tygodnie wcześniej, a w połowie grudnia był już w okresie ozdrowieńczym.

Jak wskazuje Onet.pl, w bazie sanepidu nie odnotowano jednak zakażenia Jacka Kurskiego, do którego miałoby dojść kilka tygodni wcześniej. Portal wyjaśnia, że Główny Inspektor Sanitarny pozwala na wcześniejsze zwolnienie z izolacji tylko wtedy, jeśli udokumentowane jest przebycie zakażenia koronawirusem w okresie ostatnich 45 dni.

Jacek Kurski nie odniósł się do pytań Onet.pl w tej sprawie. W poniedziałek późnym popołudniem także skierowaliśmy prośbę o komentarz do TVP. Czekamy na odpowiedź.

Więcej o: