"Lex Czarnek" wraca do Sejmu. Minister: "Żadnego kroku w tył". A w Polsce protesty [LISTA MIAST]

W poniedziałek i wtorek Polki i Polacy wyjdą na ulice, aby zaprotestować przeciwko nowej reformie szkolnictwa firmowanej przez ministra edukacji Przemysława Czarnka, zw. lex Czarnek. Sprawdź, o której godzinie i gdzie obędą się manifestacje.

We wtorek o godzinie 15.00 podczas posiedzenia sejmowych Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży i Komisji Obrony Narodowej odbędzie się pierwsze czytanie ustawy potocznie nazywanej lex Czarnek. Tego dnia pod Sejmem zgromadzą się rodzice, uczniowie, członkowie Związku Nauczycielstwa Polskiego, nauczyciele, dyrektorzy i samorządowcy, którzy wspólnie staną w obronie szkoły. 

Zobacz wideo Czarnek reaguje na krytyczne wnioski opocycji. "Sejm to nie miejsce na pajacowanie"

"Lex Czarnek". Jak zmieni się szkoła po wprowadzeniu ustawy? 

"Lex Czarnek" umocni władzę kuratorów, ograniczając przy tym autonomię szkół. Odbiera tym samym rodzicom, uczniom i wspólnotom lokalnym wpływ na to, co dzieje się w szkołach. "Przed świętami do konsultacji publicznych trafiła także podstawa programowa z nowego przedmiotu 'historia i teraźniejszość', usuwająca ze szkół ponadpodstawowych kształcenie obywatelskie. Pod koniec grudnia wpłynął również do sejmu projekt, wprowadzający karę więzienia dla dyrektorów do prawa oświatowego (tzw. lex Wójcik)" - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie ZNP.

"Te wszystkie zmiany oznaczają koniec edukacji, którą z większymi i mniejszymi sukcesami obywatele i obywatelki Polski budowali po 1989 roku. Szkoła na powrót ma stać się szkołą w służbie partii" - ostrzega organizacja pozarządowa Wolna Szkoła. 

W obradach komisji mają wziąć udział uczniowie, rodzince oraz przedstawiciele ZNP i samorządowcy, którzy podczas posiedzenia przekażą politykom apel skierowany do szefa rządu i posłów o odrzucenie projektu. Podpisało się pod nim 25 tysięcy obywateli. 

Manifestacje 'My zostajeMY'. Tak protestują PolacyManifestacje "My zostajeMY". Tak protestują Polacy [GALERIA]

"Lex Czarnek nie służy ani dobru ucznia, ani rozwojowi cywilizacyjnemu Polski"

W poniedziałek o godzinie 16.00 do drzwi 16 Kuratoriów w całej Polsce i pod MEiN zostaną przybite tezy - Wolna szkoła, wolni ludzie, wolna Polska:

 1. "Edukacja i równy do niej dostęp to filary demokracji, a zmiany systemowe nie mogą odbywać się w niedemokratyczny sposób, z lekceważeniem sprzeciwu mniejszości parlamentarnej i strony społecznej.
 2. Edukacja wymaga reformy, która zapewni Polsce warunki rozwoju cywilizacyjnego. Taka reforma musi być poprzedzona wielośrodowiskowym namysłem i debatą nad kierunkami zmian i wypracowaniem ich. Wszystkie zainteresowane środowiska społeczne i polityczne muszą stworzyć edukacyjną umowę społeczną. 
 3. Lex Czarnek nie służy ani dobru ucznia, ani rozwojowi cywilizacyjnemu Polski" - brzmią tezy organizacji, które zawisną na drzwiach. 

Przemysław Czarnek: Nie ma zapotrzebowanie na jakieś lekcje edukacji seksualnej klasy B

W poniedziałek szef resortu edukacji Przemysław Czarnek podczas konferencji prasowej został zapytany o protesty ws. zmiany prawa oświatowego.

- Szanowna pani redaktor, dopóki to jest wolny kraj, to wolno protestować, choćby protesty były absurdalne i niepoparte żadnymi argumentami. Każdy może protestować, aby tylko z zachowaniem przepisów prawa - powiedział minister edukacji.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na temat edukacji na stronie głównej Gazeta.pl.

I dodał: - Dlaczego ktoś nie chce, żeby niektóre organizacje pozarządowe przekazały do informacji kuratora i rady rodziców treść, którą chcą pokazać dzieciom? Dlaczego są lobbystami tych, którzy się boją ujawnić treści, które pokazują w szkołach?

- Nie ma zapotrzebowanie na jakieś lekcje edukacji seksualnej klasy B - stwierdził Czarnek i podkreślił, że "nie będziemy się wycofywać, ani jednego kroku do tyłu". 

Minister edukacji i nauki Przemysław CzarnekHiT ministra Czarnka. Jest projekt podstawy programowej. I jest katastrofa smoleńska

"Lex Czarnek". Protesty na ulicach polskich miast w  poniedziałek i wtorek [LISTA]

Protesty odbędą się w poniedziałek w kilkunastu polskich miastach. A warszawiacy i gdańszczanie przeciwko pomysłom ministerstwa będą protestować we wtorek. Poniżej lista miast oraz godziny i miejsca, gdzie odbędą się manifestacje:

 • WROCŁAW - poniedziałek, 16.00 - Pl. Powstańców Warszawy 1
 • BYDGOSZCZ - poniedziałek, 16.00 - Kuratorium Oświaty, ul. Konarskiego 1 
 • LUBLIN - poniedziałek, 16.00 - ul. 3 Maja 6 https://www.facebook.com/events/960404078214197
 • GORZÓW WLKP - poniedziałek, 16.00 - ul. Jagiellończyka 10
 • ŁÓDŹ  - poniedziałek, 16.00 - al. Kościuszki 120a
 • KRAKÓW  - poniedziałek, 16.00 - ul. Szlak 73
 • WARSZAWA - poniedziałek 16.00 - Mazowieckie Kuratorium Oświaty, al. Jerozolimskie 32 i Ministerstwo Edukacji i Nauki, al. Szucha 25
 • OPOLE - poniedziałek, 16.00 - ul. Piastowska 14
 • RZESZÓW - poniedziałek, 16.00 - ul. Grunwaldzka 15 
 • BIAŁYSTOK - poniedziałek, 16.00 - Rynek Kościuszki 9
 • GDAŃSK - poniedziałek, 16.00 -  ul. Wały Jagiellońskie 24 - tezy przybija Przemek Staroń, wtorek 15.00 - manifestacja
 • KATOWICE - poniedziałek, 16.00 -  ul. Powstańców 41a 
 • KIELCE - poniedziałek, 16.00 - al. IX Wieków Kielc 3
 • OLSZTYN - poniedziałek, 16.00 - al. Piłsudskiego 7/9
 • POZNAŃ - poniedziałek, 16.00 - ul. Kościuszki 93 (wejście od al. Niepodległości)
 • SZCZECIN - poniedziałek, 16.00 - Kuratorium Oświaty w Szczecinie, Wały Chrobrego 4 (od strony ul. Szczerbcowej)
 • KALISZ - poniedziałek, 16.00 - delegatura kuratorium w Kaliszu. 

We wtorek o godzinie 15.00 odbędzie się w Warszawie manifestacja centralna pod Sejmem

Więcej o: