Weszli na Giewont, odpalili fajerwerki i pochwalili się tym w sieci. Teraz mogą za to słono zapłacić

W sylwestrową noc turyści odpalili fajerwerki na Giewoncie. Tatrzański Park Narodowy wielokrotnie apelował, aby tego nie robić choćby z uwagi na zwierzęta. Trwa ustalanie danych sprawców. Grozi im nawet kilka tysięcy złotych grzywny.
Zobacz wideo Sylwester to dla zwierząt prawdziwe piekło

W nocy z piątku na sobotę ktoś odpalił fajerwerki na Giewoncie. - Ci ludzie popełnili bowiem spory błąd i wrzucili filmy ze swoimi popisami do internetu. Część z nich jest podpisana i ustalenie adresów autorów, tak by wysłać do nich mandat, to tylko kwestia czasu - podkreślił w rozmowie z Onetem Edward Wlazło, komendant straży Tatrzańskiego Parku Narodowego. Grozi im od 500 do nawet kilku tysięcy złotych grzywny.

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Apele Tatrzańskiego Parku Narodowego

Przed sylwestrem Tatrzański Park Narodowy apelował, aby w górach nie odpalać fajerwerków. - To nie jest nasz wymysł, tylko działanie w trosce o przyrodę. Odpalane w górach fajerwerki dają mocne światło oraz powodują wielki huk. Obu tych rzeczy boją się dzikie zwierzęta, które albo uciekają w popłochu, albo budzą się z zimowego snu - podkreślał, jak cytuje Onet, Szymon Ziobrowski, dyrektor TPN. Zaznaczył, w przeszłości zdarzyło się, że spłoszona petardami kozica podcięła lawinę, która ją porwała i zabiła.

To nie pierwszy raz, kiedy turyści odpalili fajerwerki w górach. Podobna sytuacja na Giewoncie miała miejsce w 2013 roku. Wówczas udało się namierzyć sprawców.

TOPR: trudne warunki w Tatrach

W piątek Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe informowało o trudnych warunkach w górach. "W Tatrach panują niekorzystne warunki do turystyki. Panuje dodatnia temperatura, pada deszcz i wieje mocny wiatr. Śnieg jest przemoczony, przepadający, a na często uczęszczanych/dobrze przedeptanych szlakach zlodowaciały" - podkreślało.

"Zalecamy rezygnację z wyjść w wyższe partie, a na nisko położone szlaki (nawet te płaskie) konieczne użycie raczków. Przy okazji przypominamy, że raczki turystyczne to nie raki i nie nadają się do używania w stromym terenie! (...) Według meteorologów pogoda w ciągu najbliższych dni nie ulegnie poprawie co wpłynie niekorzystnie na panujące w górach warunki" - czytamy w komunikacie.

Więcej o: