"Wiadomości" TVP radośnie reklamowały "Sylwester Marzeń". Jest skarga do KRRiT. "Raziło infantylizmem"

Kilku byłych prezesów TVP i byłych członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji skierowało do przewodniczącego KRRiT skargę na środowe wydanie "Wiadomości" TVP. W wydaniu tym ok. 2/3 czasu poświęcono na organizowany przez Telewizję Polską "Sylwester Marzeń" w Zakopanem.

Ok. osiemnastu pierwszych minut środowego wydania "Wiadomości" TVP pochłonęły materiały i relacje reporterskie z Zakopanego, dotyczące tylko "Sylwestra Marzeń". Pracownicy Telewizji Polskiej informowali m.in. o tym, jacy artyści pojawią się na koncercie.

Widzowie TVP mogli dowiedzieć się, że w Zakopanem "każdy na ostatniej prostej do "Sylwestra Marzeń" odlicza czas, minuty, godziny, bo każdy czeka tutaj na swoją wymarzoną gwiazdę". Jeden z reporterów stwierdził też, że "Telewizja Polska wyznacza trendy, nie kalkuluje".

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Pierwszy materiał niedotyczący "Sylwestra Marzeń" mówił o tym, że "aż 90 proc. emerytów i rencistów skorzysta na wprowadzeniu Polskiego Ładu". Tematem kolejnego były "wielkie inwestycje zmieniające Polskę". W następnym poruszono m.in. kwestię sytuacji na polsko-białoruskiej granicy i współpracy Rosji oraz Białorusi. W "Wiadomościach" mówiono też o sprzęcie kupowanym dla polskiego wojska i konkursach z okazji urodzin Cypriana Kamila Norwida.

'Wiadomości' TVPW "Wiadomościach" TVP nic o pandemii. Za to 18 minut o "Sylwestrze Marzeń"

Nie wspomniano jednak ani słowem m.in. o bieżącej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa. Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę o śmierci 794 zakażonych osób, a także o ponad 15,5 tys. nowych zakażeń.

Na koniec wydania znów pokazano Zakopane. W "Gościu Wiadomości", w którym zwykle wypowiadają się politycy, wystąpili piosenkarz i prezenter TVP Rafał Brzozowski oraz wokalista discopolo Zenek Martyniuk. 

Zobacz wideo Według jakich zasad pracują dziennikarze TVP?

"Wiadomości" TVP. "Sylwester Marzeń". Jest skarga

W czwartek skargę w tej sprawie do przewodniczącego KRRiT Witolda Kołodziejskiego skierowali Juliusz Braun (b. przewodniczący KRRiT, b. prezes TVP, członek Rady Mediów Narodowych), Janusz Daszczyński (b. prezes TVP, członek Rady Programowej TVP), Jan Dworak (b. przewodniczący KRRiT, b. prezes TVP) oraz Krzysztof Luft (b. członek KRRiT, członek Rady Programowej TVP).

Jak stwierdzili autorzy skargi, "blok materiałów poświęconych audycji, która będzie emitowana na innej antenie tego nadawcy ["Sylwester Marzeń" będzie emitowany w telewizyjnej Dwójce - red.], w istocie był przekazem handlowym dotyczącym produktu, jakim jest program telewizyjny".

TVP ukarana przez KRRiT. Chodzi o autopromocję w 'Wiadomościach'TVP ukarana przez KRRiT. Za "ukryte przekazy handlowe" w "Wiadomościach"

Autorzy pisma zwrócili uwagę, że "na koniec "Wiadomości" temu tematowi poświęcono kolejny materiał i rozmowę, co w sumie dało ponad dwie trzecie czasu programu informacyjnego".

W skardze czytamy także, iż miał zostać "ewidentnie złamany" jeden z artykułów ustawy o radiofonii i telewizji dotyczący lokowania produktu. Na ekranie pojawiło się bowiem logo PGE - Polskiej Grupy Energetycznej, która jest sponsorem koncertu.

"W materiale były też wulgaryzmy: "Niezła lufa, zaraz będzie rozpierducha" (dwukrotnie zamieszczony fragment piosenki Maryli Rodowicz), co jest dalekie od oczekiwań jakościowych wobec audycji informacyjnych publicznego nadawcy" - wskazali autorzy pisma.

'Alarm' TVP1KRRiT beszta TVP za materiały o aborcji

Byli prezesi TVP i byli członkowie KRRiT zaznaczyli, że już wcześniej TVP została ukarana za promocję w "Wiadomościach" emitowanych w TVP seriali i programów.

"Główna audycja informacyjna TVP zamiast informować o najważniejszych wydarzeniach w kraju i na świecie, większość czasu poświeciła na promocję własnej audycji rozrywkowej, pomijając naprawdę istotne dla społeczeństwa informacje, na czele z sytuacją pandemiczną" - podkreślono. Autorzy skargi stwierdzili, że to "radykalne zachwianie proporcji ważności" m.in. "raziło infantylizmem".

Autorzy skargi domagają się od przewodniczącego KRRiT ukarania TVP.

Więcej o: