Sylwester w Zakopanem. Lekarz: przyjeżdżają osoby objęte kwarantanną. Nieprzestrzegane są żadne zasady

Na temat koncertu sylwestrowego w Zakopanem wypowiedział się lokalny lekarz, pracownik miejskiego szpitala. W rozmowie z Wirtualną Polską przyznał, że pod opiekę zakopiańskich lekarzy trafiają również osoby zakażone koronawirusem, które wbrew prawu rezygnują z odbywania kwarantanny i świętują okres noworoczny w górach.

W tym roku, mimo trwającej pandemii koronawirusa i rozprzestrzeniającego się wariantu omikron, niektóre koncerty sylwestrowe odbędą się z udziałem publiczności. Do Zakopanego, gdzie odbywa się "Sylwester Marzeń" TVP, przyjeżdżają tłumy. Lekarze obawiają się, że przełoży się to na liczbę zakażeń. Tylko 31 grudnia w Polsce odnotowano 13 601 zakażeń koronawirusem, przekazano też informację o 638 ofiarach śmiertelnych. W Małopolsce - po Mazowszu i woj. śląskim - zakażeń jest najwięcej.  A Podhale to jeden z mniej wyszczepionych regionów w Polsce.

Zakopane. Do szpitala trafiają osoby, które powinny przebywać na kwarantannie 

Swój niepokój w związku z sylwestrową zabawą w Zakopanem wyraził lekarz zakopiańskiego szpitala, dr. Jerzy Toczek. - Nie mamy potwierdzonych przypadków, ale przy tej liczbie gości, którzy zjechali ze Śląska i Warszawy, gdzie omikron jest obecny, należy zakładać, że nowa mutacja trafiła również do nas - powiedział w rozmowie z WP. Medyk ocenił także, że w mieście obostrzenia są ignorowane, a gdy udał się do sklepu, był jedyną osobą w maseczce. - To nie powinno iść w takim kierunku, że puszcza się wszystko na żywioł - podkreślił, dodając, że "nieprzestrzegane są żadne zasady bezpieczeństwa".

Stoisko z fajerwerkami (zdjęcie ilustracyjne)Fajerwerki i petardy. Kiedy można strzelać? Niektóre miasta tego zakazują

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Lekarz dodał również, że do szpitala trafiają osoby, które powinny znajdować się na kwarantannie, zamiast tego jednak, wybrały pobyt w Zakopanem.  - Niestety trafiło nam się kilku pacjentów, którzy po dwóch, trzech dniach pobytu gorączkowali i kaszleli. Wysłaliśmy ich na testy i przy okazji okazało się, że ci pacjenci byli wcześniej skierowani na kwarantannę - cytuje słowa dr. Toczka portal WP. Medyk apeluje o zachowanie zdrowego rozsądku i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa jak np. noszenie maseczki. 

Obostrzenia na Sylwestra 2021/2022

Bożonarodzeniowa szopka w WatykanieWatykan. Zapalono lampki na 113-letnim świerku. Jest też szopka [ZDJĘCIA]

W połowie grudnia rząd wprowadził nowe pandemiczne obostrzenia, które objęły m.in. zamknięcie klubów tanecznych czy dyskotek. Na czas Sylwestra jednak, lokale zostały wyłączone z lockdownu, a na ich terenie przebywać może do 100 osób. Warto jednak podkreślić, że limit gości nie obejmuje osób w pełni zaszczepionych. 

W zalecenia Głównego Inspektoratu Sanitarnego na czas Sylwestra znalazły się m.in. obowiązkowa dezynfekcja rąk, zachowanie odległości w kolejkach, a także zasady sprawdzania certyfikatów COVID. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule "Sylwester 2021/2022 - zasady, obostrzenia i limity. Poradnik Sanepidu na sylwestrowe imprezy". 

Więcej o: