Pogoda na sylwestra. Nadciąga silny wiatr - możliwe ostrzeżenia i sztorm nad morzem. Kiedy wróci zima?

Poza odwilżą w Polsce w najbliższych dniach spodziewany jest także porywisty wiatr. Powodem takiej sytuacji w pogodzie ma adwekcja powietrza, którą spowodowała cyrkulacja strefowa nad Atlantykiem. Jaka pogoda zapowiadana jest w Polsce na sylwestra?

Jak podaje portal dobrapogoda24.pl, na zachodzie Europy zapowiada się bardzo wietrzny sylwester. W centrum kontynentu zapowiadane są wichury miejscami dochodzące do nawet 100 kilometrów na godzinę! Irlandia z kolei musi się spodziewać sztormu i nawet siedmiometrowych fal. A jak będzie w Polsce?

Zobacz wideo Aplikacje do sprawdzania pogody

Pogoda na sylwestra w Polsce. Odwilż, wiatr i marznące opady

Zgodnie z mapami meteorologicznymi, w noc sylwestrową silny wiatr zostanie wywołany przez głęboki niż przemieszczający się przez Atlantyk. Duży wpływ niżu na pogodę w Polsce zostanie jednak zablokowany przez klin wyżowy, który ulokuje się w południowej i środkowej Europie.

W nocy z 31 grudnia na 1 stycznia prognozowany jest w Polsce umiarkowany wiatr, który na południu będzie osiągał prędkość do 70 kilometrów na godzinę. Jak podaje portal, IMGW może wówczas wydać ostrzeżenia pierwszego stopnia. Należy się również spodziewać marznących opadów deszczu w całym kraju.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Przygotowania do 'Sylwestra Marzeń z Dwójką'. Zakopane, 29 grudnia 2021 r.Zakopane. Na Krupówkach tłumy turystów. Czekają na "Sylwestra Marzeń" z TVP?

Poza silnym wiatrem w Polsce w sylwestra pojawi się też odwilż. W czwartek i piątek 31 grudnia temperatury mają być wyższe od 8 do 10 stopni od średniej klimatycznej. Jak dodaje portal fanipogody.pl, przejściowe ochłodzenie możliwe jest jednak dopiero 5-6 stycznia, ale ze względu na dynamiczne zmiany w pogodzie, prognozy te mogą jeszcze ulec zmianie. "Istnieje ryzyko, że jeszcze w pierwszej dekadzie stycznia pojawią się lokalne burze w Polsce. Istnieje prawdopodobieństwa wystąpienia śnieżyc konwekcyjnych, a nawet burz śnieżnych" - czytamy na portalu.

Zima powinna wrócić do Polski dopiero w trzeciej dekadzie stycznia. Prognoza długoterminowa jest obarczona dużą niepewnością. Wynika to z ryzyka wystąpienia nagłych zjawisk meteorologicznych, jak i z różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych, statystycznych oraz równań matematycznych.

dziecko - zdjęcie ilustracyjneDania. CIA miała finansować eksperymenty na dzieciach z sierocińca

Więcej o: