Kielce. Proboszcz padł ofiarą oszustów. Stracił 300 tys. zł, bo chciał zarobić na kryptowalutach

Proboszcz jednej z kieleckich parafii chciał powiększyć majątek i postanowił zainwestować pieniądze w kryptowaluty. Okazało się jednak, że padł ofiarą oszustów i przed wigilią Bożego Narodzenia stracił 300 tysięcy złotych.
Zobacz wideo Luksus made in Poland. Te jachty robią furorę na świecie

W czwartek 23 grudnia funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Kielcach otrzymali zawiadomienie o popełnieniu oszustwa. Ofiarą padł proboszcz jednej z parafii, który chciał zainwestować pieniądze w kryptowaluty. Z jego konta zniknęło 300 tys. złotych.

- 23 grudnia kieleccy policjanci otrzymali zgłoszenie od 52-letniego mężczyzny o oszustwie. Pokrzywdzony w dniu 22 grudnia otrzymał telefon o możliwości inwestycji finansowych. Zgłaszający zainstalował na komputerze, zgodnie z poleceniem, program AnyDesk, a następnie dokonywał logowania na konto bankowe i inwestował w kryptowaluty. Kolejnego dnia 52-latek zorientował się, że z jego konta zniknęły pieniądze - przekazał portalowi Kielce Nasze Miasto podkomisarz Karol Macek, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Kielcach.

Trwają poszukiwania przestępcy. Do tej pory nikt nie usłyszał zarzutów w tej sprawie.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

NASA Space Telescope Hubble zadziwiał i zachwycał. Teleskop Webba będzie jeszcze potężniejszy. Najlepsze zdjęcia

Chcesz inwestować w kryptowaluty? Uważaj na oszustów

Oszuści coraz częściej podszywają się pod pośredników i oferują pomoc w inwestowaniu w kryptowaluty. Jak można się przed tym uchronić? Na oficjalnej stronie Komendy Głównej Policji zostały opublikowane zalecenia Bankowego Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP:

  • Zapoznaj się z informacjami KNF i NBP, które dotyczą inwestowania w kryptowaluty.
  • Sprawdź wiarygodność podmiotu. Zweryfikuj opinie w internecie, np. w połączeniu ze słowem "oszustwo" lub "scam". Nie poprzestawaj na jednej stronie z opiniami.
  • Sprawdź, czy instytucja - "broker" znajduje się na liście ostrzeżeń KNF.
  • Nie udostępniaj nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej.
  • Nie udostępniaj nikomu danych poufnych dotyczących Twoich kart płatniczych.
  • Nie przesyłaj nikomu skanów swojego dowodu osobistego.
  • Nie instaluj dodatkowego oprogramowania na urządzeniach, z których logujesz się do bankowości elektronicznej.
  • Jeśli otrzymasz przelew od nieznanego nadawcy, pod żadnym pozorem nie przekazuj środków dalej, nawet jeśli "Twój doradca" o to prosi - nieświadomie możesz brać udział w przestępstwie.

Oszustwo na kryptowaluty (zdjęcie ilustracyjne) Lublin. 63-latka chciała zarobić na kryptowalutach, straciła 100 tys. złotych

Więcej o: