Andrzej Duda reaguje na likwidację Memoriału. "Sumienia nie da się zdusić"

Prezydent Andrzej Duda napisał na Twitterze, że Polska jest wdzięczna organizacji Memoriał, która przez lata przyczyniła się do odkrywania prawdy o sowieckich zbrodniach na wielu narodach, w tym na Polakach. "Memoriał nie bez przyczyny nazywany jest "sumieniem Rosji", a sumienia nie da się ani zdusić, ani zdelegalizować" - napisał Duda.

"Polska jest wdzięczna organizacji "Memoriał", która przez lata przyczyniła się do odkrywania prawdy o sowieckich zbrodniach na wielu narodach, w tym na Polakach. "Memoriał" nie bez przyczyny nazywany jest "sumieniem Rosji", a sumienia nie da się ani zdusić, ani zdelegalizować" - podkreślił we wtorkowym wpisie na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

Więcej informacji z Rosji na stronie głównej Gazeta.pl

Polskie MSZ "zaniepokojone" i "rozczarowane'

Orzeczenie Sądu Najwyższego Federacji Rosyjskiej likwidującego stowarzyszenie "Międzynarodowy Memoriał" z zaniepokojeniem przyjęło Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP. Jak czytamy w komunikacie MSZ, ograniczy to możliwość badania totalitarnej przeszłości Rosji.

"Efekty prac stowarzyszenia są bezcennym osiągnięciem społeczeństwa obywatelskiego w Rosji" - napisał MSZ w oświadczeniu podpisanym przez rzecznika Łukasza Jasinę. Jak czytamy, Polska jest wdzięczna Memoriałowi i wysoko ocenia wysiłki stowarzyszenia na rzecz ujawniania prawdy o represjach wobec Polaków, w szczególności o Zbrodni Katyńskiej, Obławie Augustowskiej oraz Operacji Polskiej NKWD. MSZ podkreśla, że orzeczenie sądu znacząco ograniczy możliwość prowadzenia badań totalitarnej przeszłości państwa rosyjskiego, "jednak nie zatrze pamięci o ofiarach represji".

Polska - jak dodaje MSZ - zdecydowanie sprzeciwia się wszelkim formom łamania praw człowieka, w tym systemowym represjom wobec społeczeństwa obywatelskiego, opozycji, obrońców praw człowieka i niezależnych mediów.

Likwidacja Memoriału. Sąd Najwyższy podjął decyzję  

Wcześniej Sąd Najwyższy Rosji orzekł o likwidacji Międzynarodowego Memoriału - organizacji badawczo-edukacyjnej, która dokumentuje stalinowskie zbrodnie. Prokuratorzy pytali, dlaczego potomkowie zwycięzców mają się wstydzić i kajać, zamiast być dumnymi ze swojej przeszłości. Dodawali też, że na pewno Memoriałowi ktoś płaci za taką działalność.

W ocenie rosyjskich obrońców praw człowieka ujawniana przez stowarzyszenie prawda o sowieckich przestępstwach jest niewygodna dla Kremla, który dąży do przedstawiania sowieckiej historii jako pasma zwycięstw i osiągnięć. Likwidacja Memoriału ma także zwiastować początek wzmożonych represji politycznych w Rosji.

Więcej o: