Sondaż. Polacy częściej potępiają jazdę na gapę niż aborcję. Nie wszyscy katolicy akceptują naukę Kościoła

CBOS przeprowadził wśród grupy Polaków sondaż dotyczący zachowań rodaków. 54 proc. jako negatywne zachowanie wskazało aborcję, a 41 proc. eutanazję. Z badania wynika, że nie wszyscy katolicy w pełni akceptują postawę i naukę Kościoła.

Badanie CBOS "Aktualne problemy i wydarzenia" zostało przeprowadzone w dniach od 18 do 28 października 2021 roku na liczącej 1157 osób reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, którzy zostali wylosowani z rejestru PESEL.

Zobacz wideo Andrzej Duda nawiązał do inflacji: Ja też płacę rachunki. Ja też robię zakupy

Sondaż CBOS. Które zachowania Polacy oceniają najbardziej negatywnie?

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, 95 proc. Polaków potępia wykorzystywanie pracowników przez pracodawców. 93 proc. Polaków za złe uważa również branie łapówek, a 90 proc. nie znajduje usprawiedliwienia dla ich wręczania. 77 proc. respondentów za złe uznało fikcyjne darowizny i  zaniżanie dochodów, by zmniejszyć kwotę podatku.

89 proc. Polaków za złe uważa bicie dzieci, a 86 proc. zdradzanie małżonka. Z dezaprobatą respondentów spotkało się również zaniedbywanie swoich obowiązków w pracy - tę opcję wskazało 77 proc. ankietowanych. 74 proc. uznało za złe przekraczanie dozwolonej prędkości, 67 proc. jazdę na gapę środkami komunikacji, 62 proc. podrabianie i kupowanie podrabianych rzeczy. Na aborcję wskazało 54 proc. badanych, na ściąganie na egzaminach 53 proc. respondentów, a nieuczestniczenie w wyborach krytykuje 52 proc. badanych. Eutanazji sprzeciwiło się 41 proc. osób, a homoseksualizmowi 40 proc.

Autorzy badania wskazali, że ankietowani chrześcijanie, w wymiarze seksualności i obyczajowości, nie mają poglądów zgodnych z nauką i postawą Kościoła.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Sondaż. Czego oczekują Polacy w nadchodzącym nowym roku?

Jak wynika z sondażu United Surveys przeprowadzonego dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej", 43,5 proc. Polaków chce zmniejszenia inflacji w 2022 roku. Wielu opowiada się również za tym, by w przyszłym roku polepszyły się relacje Polski z Unią Europejską oraz by podatki były mniejsze.

W kwestiach politycznych 24,9 proc. respondentów uznało, że chce, aby w 2022 roku doszło do zmiany rządu. 19,6 proc. chce zaś zmian w wymiarze sprawiedliwości, a 15,9 proc. - zabezpieczenia granicy z Białorusią. Z kolei 5,7 proc. respondentów wskazało na zniesienie ograniczeń związanych z koronawirusem, a 4,1 proc. chce poluzowania obowiązujących restrykcji.

Więcej o: