Badanie CBOS "Aktualne problemy i wydarzenia" zostało przeprowadzone w dniach od 18 do 28 października 2021 roku na liczącej 1157 osób reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, którzy zostali wylosowani z rejestru PESEL.
Jak podaje Polska Agencja Prasowa, 95 proc. Polaków potępia wykorzystywanie pracowników przez pracodawców. 93 proc. Polaków za złe uważa również branie łapówek, a 90 proc. nie znajduje usprawiedliwienia dla ich wręczania. 77 proc. respondentów za złe uznało fikcyjne darowizny i zaniżanie dochodów, by zmniejszyć kwotę podatku.
89 proc. Polaków za złe uważa bicie dzieci, a 86 proc. zdradzanie małżonka. Z dezaprobatą respondentów spotkało się również zaniedbywanie swoich obowiązków w pracy - tę opcję wskazało 77 proc. ankietowanych. 74 proc. uznało za złe przekraczanie dozwolonej prędkości, 67 proc. jazdę na gapę środkami komunikacji, 62 proc. podrabianie i kupowanie podrabianych rzeczy. Na aborcję wskazało 54 proc. badanych, na ściąganie na egzaminach 53 proc. respondentów, a nieuczestniczenie w wyborach krytykuje 52 proc. badanych. Eutanazji sprzeciwiło się 41 proc. osób, a homoseksualizmowi 40 proc.
Autorzy badania wskazali, że ankietowani chrześcijanie, w wymiarze seksualności i obyczajowości, nie mają poglądów zgodnych z nauką i postawą Kościoła.
Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.
W kwestiach politycznych 24,9 proc. respondentów uznało, że chce, aby w 2022 roku doszło do zmiany rządu. 19,6 proc. chce zaś zmian w wymiarze sprawiedliwości, a 15,9 proc. - zabezpieczenia granicy z Białorusią. Z kolei 5,7 proc. respondentów wskazało na zniesienie ograniczeń związanych z koronawirusem, a 4,1 proc. chce poluzowania obowiązujących restrykcji.