Jest list gończy za dezerterem Emilem C. Grozi mu 10 lat za kratami

Polski żołnierz, który zbiegł na Białoruś, będzie poszukiwany listem gończym - informuje Radio Olsztyn. Wojskowy Sąd Garnizonowy w Olsztynie przychylił się do wniosku prokuratury i zgodził się na aresztowanie dezertera. Mężczyźnie grozi do 10 lat więzienia.

Emil C. pełnił służbę w 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Był zawodowym żołnierzem. 16 grudnia 2021 r. uciekł ze służby na polsko-białoruskiej granicy, którą pełnił w miejscowości Narewka (woj. podlaskie). Zbiegł na Białoruś. Przez kilka godzin Ministerstwo Obrony Narodowej nie potwierdzało informacji o jego ucieczce, a twierdziło, "że jest on zaginiony". Na Białorusi udzielił on wielu wywiadów, w których oskarżał polskich żołnierzy o bezprawne działania przy ochronie granicy i brutalne traktowanie uchodźców. Mężczyzna był wcześniej karany za znęcanie się nad matką. Zatrzymano go także za jazdę po pijanemu i pod wpływem narkotyków. Za dezercję grozi mu 10 lat pozbawienia wolności.

Żandarmeria wojskowa (zdjęcie ilustracyjne)Żandarmeria zajmie się sprawą jazdy pod wpływem alkoholu Emila Cz.

Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wiszenko: Jeżeli pojawi się w Polsce, służby powinny go zatrzymać

Do sprawy odniósł się pułkownik Radosław Wiszenko z Prokuratury Rejonowej Białystok-Północ do spraw wojskowych.

Jeżeli pojawi się w Polsce, wszystkie służby, które mają uprawnienia, powinny go zatrzymać i przetransportować do najbliższego aresztu śledczego. Kodeks postępowania karnego przewiduje możliwość, żeby Polska wystąpiła o tzw. ekstradycję do Białorusi. Ze względu na realia sytuacji, w której się znajdujemy i prawnokarne kontakty z Białorusią, na tym etapie to jeszcze za wcześnie, żeby taką decyzję podejmować

- powiedział Wiszenko, cytowany przez Radio Olsztyn.  

21 grudnia 2021 r. białostocka prokuratura postawiła zarzuty Emilowi C. z art. 339 par. 3 Kodeksu karnego, czyli dopuszczenia się kwalifikowanej postaci przestępstwa dezercji. Badany jest też wątek szpiegostwa na rzeczy obcego kraju. Grozi za to dożywocie. 

Więcej o: