Według prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej dziś w całym kraju będzie mroźnie. Mimo niskiej temperatury w całym kraju zapowiada się jednak raczej pogodnie.
Dyżurny synoptyk IMGW Jakub Gawron wyjaśniał, że na obszarze całego kraju termometry będą pokazywać ujemne wartości: od minus 8 stopni Celsjusza na Pomorzu wschodnim, na przeważającym obszarze Polski może być od minus 5 do minus 3 stopni, a na południu o podgórskich obszarach Sudetów może być około 2 stopni. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, a po południu nad morzem wzmagać się będzie do dość silnego i porywistego.
Jakub Gawron dodał, że rano lokalnie mogą utrzymywać się marznące mgły, ograniczające widzialność do około 400 metrów. Na Podkarpaciu mogą pojawiać się natomiast słabe opady śniegu.
Z prognozy synoptyków wynika, że w ciągu dnia najzimniej będzie w Gdańsku, gdzie na termometrach zobaczymy -7 stopni Celsjusza, z kolei w Bydgoszczy, Toruniu -6 stopni. O jeden stopień cieplej (-5 st. C) w Białymstoku, Warszawie, Łodzi i Lublinie.
4 stopnie na minusie w Gorzowie Wielkopolskim, Szczecinie, Koszalinie, Poznaniu, Opolu, Krakowie, Rzeszowie, Kielcach i Suwałkach. Natomiast -3 stopnie we Wrocławiu, a -2 w Zielonej Górze.
Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
W ciągu dnia lokalnie mogą spaść słabe opady śniegu, jednak nie powinny one stanowić zagrożenia. Mimo to przypominamy kierowcom, by zachowali ostrożność na drogach, na których może być ślisko.
Temperatura minimalna w nocy z niedzieli 26 grudnia na poniedziałek 27 grudnia wyniosła od -16,8 st. C na stacji synoptycznej w Jeleniej Górze do -1,4 st. C na stacji synoptycznej w Helu. Według meteoprognoza.pl o godz. 23 w niedzielę temperatura była jeszcze niższa. W Suchedniowie spadła do -19 stopni, w Wysowie do -21,8 stopni Celsjusza, w Tyliczu (woj. małopolskie) natomiast odnotowano aż -24,1 stopnia Celsjusza.
W związku z bardzo niską temperaturą powietrza synoptycy wydali ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia przed silnym mrozem. W większości regionów wygasną one ok. godz. 9. Obowiązują w województwach: śląskim; małopolskim; podkarpackim; kujawsko-pomorskim; pomorskim; mazowieckim (oprócz powiatów północno-wschodnich); wielkopolskim, (oprócz powiatów południowo-zachodnich); zachodniopomorskim (poza kilkoma powiatami nad morzem); łódzkim (poza kilkoma powiatami południowymi); lubelskim; dolnośląskim (w powiatach: kłodzkim, Wałbrzych, wałbrzyskim, kamiennogórskim, karkonoskim, Jelenia Góra); opolskim (w powiatach: głubczyckim, prudnickim, nyskim); warmińsko-mazurskim (w powiatach: elbląskim, Elbląg, ostródzkim, iławskim, nowomiejskim i działdowskim); lubuskim (powiat strzelecko-drezdenecki).
Zagrożenie pierwszego stopnia (oznaczane kolorem żółtym) dotyczy wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Zalecana jest ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.