We Włoszech zanotowano 50 tysięcy zakażeń koronawirusem. To najwięcej od początku pandemii

We Włoszech w Wigilię zanotowano najwyższą liczbę zakażeń od początku pandemii: ponad 50 tysięcy. Zmarło 141 osób. W związku z gwałtownym wzrostem nowych przypadków z 5 do 4 miesięcy skrócona została przerwa między drugą dawką a trzecią dawką szczepionki.

50,5 tysięcy zakażeń wykryto w ponad 920 tysiącach testów. To także nowy rekord wykonanych jednego dnia badań. Włosi masowo ruszyli na błyskawiczne testy szturmując apteki przed świątecznymi spotkaniami z rodzinami. W piątek nawet kilka godzin trzeba było stać w kolejce. Ponad 5 procent testów dało wynik pozytywny.

Zobacz wideo Jak poradziła sobie Polska z kryzysem na granicy? Aleksander Kwaśniewski ocenia

Włochy. Ponad 50 tysięcy zakażeń jednego dnia

Stale rośnie odsetek zakażeń wywołanych nowym wariantem Omikron. Obecnie jest to prawie jedna trzecia wszystkich infekcji.

Ministerstwo zdrowia w wydanym okólniku zdecydowało, że z powodu szerzenia się omikrona trzecią dawkę szczepionki przeciwko COVID-19 można podawać już po czterech miesiącach od poprzedniej, a nie po pięciu jak dotychczas.

Ponadto szczepienie trzecią dawką rozszerzono na grupę wiekową 16-17 lat oraz na osoby o obniżonej odporności w wieku między 12 a 15 lat. Nastolatki mogą zgłaszać się od 27 grudnia, gdy minie dokładnie rok od inauguracji szczepień we Włoszech i w całej UE.

Koronawirus w Polsce - zdjęcie ilustracyjneMZ: 10 788 nowych zakażeń koronawirusem i 269 ofiar śmiertelnych

---

sw/ sp/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: