Andrusiewicz: Są dwa ogniska omikronu w Polsce. "Wzrost w najbliższych dniach"

- W Polsce dotąd odnotowano siedem przypadków zakażeń wariantem omikron. Możemy przyjąć, że w najbliższych dniach mogą się pojawić kolejne zakażenia tą wersją - powiedział we wtorek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Rzecznik MZ powiedział na wtorkowym briefingu, że w bazie jest odnotowanych siedem przypadków tego wariantu. Podkreślił, że spodziewa się, iż w najbliższych dniach ta liczba będzie się zmieniała.

- W tej chwili przynajmniej dwa ogniska: ognisko dotyczące przedszkola i trzyletniej dziewczynki z Warszawy oraz dziewczynki siedmioletniej z Gdańska. Widzimy tam kolejne przypadki potwierdzania zakażenia Covid-19, wszystkie próbki z tych ognisk są od razu sekwencjonowane, więc możemy przyjąć, że w najbliższych dniach może się pojawić informacja, że zarówno w tym ognisku szkolnym, dotyczącym siedmiolatki z Gdańska jak i przedszkolnym dotyczącym trzylatki z Warszawy, mogą się pojawić zakażenia nową wersją, wersją omikron - przekazał Andrusiewicz.

Więcej najnowszych informacji o pandemii koronawirusa przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy nowe obostrzenia pomogą w walce z pandemią? Pytamy eksperta

Dodał, że resort analizuje pierwsze dane dotyczące zakażeń omikronem w innych krajach; podkreślił, że dane z RPA "nie są w pełni referencyjne ze względu na liczbę testowanych osób", natomiast w Wielkiej Brytanii, mimo rosnącej liczby zakażeń wersją omikron, nie odnotowuje się tam dużej fali hospitalizacji i zgonów w wyniku kontaktu z tą wersją. Ocenił, że jest to "pierwszym jakimś sygnałem delikatnie pozytywnym".

Wersja omikron bardziej zakaźna

- Ale możemy dzisiaj powiedzieć - zarówno za ECDC (Europejskim Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób) jak i ekspertami WHO - że wersja omikron jest bardziej zakaźna i, podobnie jak w przypadku wersji alfa, która wchodziła do Europy i do Polski, podobnie jak wersji delta, jest to w tej chwili szacowany poziom zwiększonych zakażeń na poziomie mniej więcej dwu-trzykrotności tego, co do tej pory mieliśmy - stwierdził.

Epidemia koronawirusa Znów ponad pół tys. zgonów jednego dnia, a omikron dopiero uderzy. Kiedy?

Ocenił, że "jest to sygnał tego, z czym się możemy mierzyć". - Dlatego tak ważne jest to, byśmy przestrzegali obowiązujących restrykcji, ograniczali swoje kontakty, zasłaniali nos i usta. Dobrze się stało, że dzieci są obecnie na nauce zdalnej, bo te trzy tygodnie odpoczynku od nauki standardowej pozwolą wygasić możliwe ogniska zakażeń, które moglibyśmy mieć w tej chwili w szkołach - dodał rzecznik MZ.

Wskazał, że celem jest zejście do jak najniższego poziomu zakażeń nim wersja omikron stanie się w Polsce dominująca. Ocenił, że patrząc na to, co dzieje się w Wielkiej Brytanii, musimy się liczyć z tym, że stanie się tak w ciągu kilku miesięcy.

Około 85 tys. dzieci w przedziale 5-11 lat zostało zaszczepionych

Podkreślił w tym kontekście wagę szczepienia się trzecią dawką i zachęcił, by to robić. Podkreślił, że wszystkie dane od koncernów farmaceutycznych Moderna i Pfizer wskazują, że szczepienie się trzecią dawką chroni przed ciężkim przebiegiem choroby, zdecydowanie ogranicza też zakażenia najnowszą wersją wirusa.

Koronawirus. Szpital (zdjęcie ilustracyjne) Koronawirus w Polsce. MZ: 13 806 nowych zakażeń. Zmarło aż 538 osób

Andrusiewicz zapowiedział, że niedługo pojawi się też rekomendacja ze strony ministra zdrowia co do drugiej, przypominającej, dawki szczepionki Johnson&Johnson. Podkreślił, że nad tą rekomendacją pracuje już zespół ds. szczepień i Rada Medyczna przy premierze.

Rzecznik MZ przekazał też informacje dotyczące trwającego procesu szczepienia dzieci. - Mamy zaszczepionych w graniach 85 tys. dzieci w przedziale wiekowym 5-11 lat, 220 tys. dzieci z tej grupy jest już zapisanych na szczepienia, do punktów szczepień wyszło 450 tys. dawek szczepionki - powiedział. Poinformował, że od poniedziałku punkty szczepień mogą zamawiać szczepionki pakowane po 20 sztuk, co umożliwia szczepienia w miejscach mniej zaludnionych, gdzie jest mniej dzieci.

(PAP)

Autorka: Wiktoria Nicałek

Więcej informacji o koronawirusie znajdziesz na gov.pl

Więcej o: