Sytuacja na granicy. CBOS: 64 proc. Polaków obawia się konfliktu zbrojnego

Ponad połowa ankietowanych w nowym sondażu CBOS uważa, że migranci z granicy polsko-białoruskiej nie powinni mieć możliwości ubiegania się w Polsce o azyl, ale ponad 70 proc. uważa, że należy wpuścić do strefy przygranicznej organizacje humanitarne pomagające migrantom oraz media. Większość badanych twierdzi, że eskalacja napięcia na pograniczu doprowadzi do konfliktu zbrojnego.

Centrum Badania Opinii Społecznej zapytało ankietowanych o kryzys migracyjny i sytuację na granicy polsko-białoruskiej.

Zobacz wideo Prof. Wiącek tłumaczy, czemu push back jest niezgodny z Konstytucją

"Nadal utrzymuje się niechętny stosunek do umożliwiania migrantom przebywającym na granicy z Białorusią dostępu do procedury azylowej" - podało w raporcie z sondażu CBOS, cytowane przez natemat.pl. 33 proc. badanych uważa, że migranci z polsko-białoruskiej granicy powinni mieć możliwość ubiegania się w naszym kraju o azyl. Przeciwnego zdania jest 58 proc. respondentów.

Lublin. Protest przeciwko 'lex TVN'Tysiące Polaków protestowało w obronie mediów. "PiS zawłaszcza wszystko"

Sytuacja na granicy. 64 proc. Polaków obawia się konfliktu zbrojnego

Duża część ankietowanych (64 proc., w większości kobiet) obawia się, że eskalacja napięcia na granicy polsko-białoruskiej może skończyć się konfliktem zbrojnym. Tego niepokoju nie podziela 31 proc. badanych.

Mimo obaw przed konfliktem nieco ponad połowa (54 proc.) respondentów pozytywnie ocenia działania rządu Mateusza Morawieckiego wobec kryzysu na granicy z Białorusią. 34 proc. uważa z kolei, że rząd nie radzi sobie z tą sytuacją.

Żołnierze (zdjęcie ilustracyjne)Dezercja Emila Cz. na Białoruś. Ekspert: Dostanie pracę i mieszkanie

Zdecydowane poparcie dla wstępu mediów na granicę polsko-białoruską

Uczestników badania zapytano również o to, czy powinno się wpuścić dziennikarzy na tereny przygraniczne. Aż 71 proc. odpowiedziało, że tak (42 proc. z nich, że "zdecydowanie tak"). Przeciwne zdanie wyraziło 21 proc.

Nagranie z wywózkiSyryjczycy zarejestrowali wywózkę. SG: Wy***iemy ich przez bagno

Jeszcze większe poparcie badani okazali dla wstępu pozarządowych organizacji humanitarnych i wolontariuszy udzielających pomocy migrantom. Opowiedziało się za tym prawie trzy czwarte ankietowanych - 74 proc. - z czego 43 proc. "zdecydowanie". Przeciwne stanowisko zajęło 20 proc. respondentów.

CBOS przeprowadziło sondaż między 29 listopada a 12 grudnia 2021 r., na grupie 1063 pełnoletnich mieszkańców Polski, metodami wywiadu bezpośredniego (CAPI), wywiadu telefonicznego (CATI) i ankiety internetowej (CAWI). Osoby te wylosowano z rejestru PESEL.

Więcej o: