Pogoda na dziś - poniedziałek 20 grudnia. Opady śniegu i maksymalnie 3 stopnie. Ślisko na drogach

W poniedziałek 20 grudnia w wielu miejscach w kraju sypnie śnieg. Temperatura powietrza w dzień nie przekroczy 3 stopni Celsjusza, a na północnym wschodzie zapanuje mróz. IMGW przestrzega kierowców: na drogach wschodniej i południowej Polski będzie bardzo ślisko.

W poniedziałkowy ranek 20 grudnia spodziewana jest temperatura od 0 do maksymalnie 3 stopni Celsjusza. Chłodniej będzie tylko w Suwałkach - tam -1. Dzień zacznie się pochmurnie w całym kraju. W centralnej i południowej Polsce możliwe opady śniegu.

Zobacz wideo Wał fenowy, niezwykłe zjawisko nad Tatrami

Pogoda w poniedziałek 20 grudnia. Ślisko na drogach

Synoptycy IMGW ostrzegają, że na drogach będzie ślisko. Alert pierwszego stopnia dotyczy województw: warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, podlaskiego, lubelskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, łódzkiego, małopolskiego, śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego oraz południowych powiatów woj. wielkopolskiego. Ostrzeżenie obowiązuje do godz. 9 w poniedziałek 20 grudnia, ale z prognozy zagrożeń wynika, że może zostać przedłużone.

Philippines Asia Storm Tajfun Rai uderzył w Filipiny. Nie żyje co najmniej 75 osób [ZDJĘCIA]

W ciągu dnia dnia najzimniej będzie na północnym wschodzie - zaledwie -4 stopnie w Suwałkach, -3 w Białymstoku i -2 w Olsztynie. W pozostałej części Polski na plusie, ale wciąż chłodno: 0 stopni w Kielcach i Katowicach, 1 w Gdańsku, Warszawie, Lublinie, Rzeszowie, Krakowie, Opolu, Wrocławiu, Łodzi i Zielonej Górze, 2 stopnie w Toruniu i Bydgoszczy, 3 w Koszalinie, Poznaniu i Gorzowie Wielkopolskim, oraz 4 w Szczecinie.

Choinka w Lublinie (zdjęcie ilustracyjne) Pogoda na Wigilię. Czy 24 grudnia spadnie śnieg? Prognoza IMGW

Słońce będzie dopisywało głównie na Warmii i Mazurach, a także - z niewielkim zachmurzeniem - w centrum, i na północnym zachodzie. Nad resztą kraju zapanuje całkowite zachmurzenie, które przyniesie opady śniegu - zwłaszcza na krańcach południowych. Na Pogórzu Karpackim prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o 8 cm, w Karpatach od 12 cm do 15 cm.

Najnowsze informacje z kraju znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Wiatr będzie na ogół słaby i umiarkowany, nad morzem okresami dość silny, na północnym wschodzie oraz miejscami w centrum w porywach do 60 km/h, północno-zachodni i północny. Wysoko w górach porywy wiatru do 70 km/h, tam też wiatr powodował będzie zamiecie i zawieje śnieżne - przewidują synoptycy IMGW.

Pełnia Księżyca (zdjęcie ilustracyjne) Pełnia Księżyca w grudniu 2021. Kiedy Zimny Księżyc? Skąd jego nazwa?

Wieczór najchłodniej zapowiada się dla wschodniej i południowej Polski: -7 stopni pokażą termometry w Suwałkach, -6 w Białymstoku, -5 w Lublinie i Olsztynie, -4 w Warszawie, Łodzi i Kielcach, -2 w Rzeszowie i Katowicach. W pozostałych regionach temperatura wyniesie od -1 do 1 stopnia Celsjusza. Dla Lubuskiego oraz Pomorza i Pomorza Zachodniego prognozowane są opady śniegu.

Więcej o: