Pogoda. Przed nami opady śniegu, silny mróz i oblodzenia w 12 województwach. Prognoza alertów IMGW

Z prognozy zagrożeń IMGW wynika, że pierwsza połowa nowego tygodnia przyniesie nam prawdziwie zimową aurę w przeważającej części kraju. Alerty przed oblodzeniami mogą zostać wydane dla 12 województw. W niektórych regionach wystąpi silny mróz, pojawią się też intensywne opady śniegu.

Początek nowego tygodnia w Polsce zgodnie z zapowiedziami IMGW minie pod znakiem ochłodzenia oraz przelotnych opadów śniegu, choć w niektórych regionach staną się one intensywne. Najbardziej dynamicznie zapowiada się poniedziałek, ale wtorek i środa także przyniosą nam "epizod zimowy". Na przeważającym obszarze kraju będzie mroźno przez całą dobę. 

Zobacz wideo Szadkowska: Czy podejmiemy ryzyko poświęcenia planety dla świętości naszego talerza?

Prognoza zagrożeń IMGW. W poniedziałek intensywne opady śniegu, silny mróz i oblodzenia

Ze wstępnej prognozy IMGW na poniedziałek wynika, że w wielu miejscach przelotnie popada śnieg, szczególnie w rejonach górskich, a także na północy, gdzie opady będą najbardziej obfite. Utrzyma się obecny w ciągu ostatnich dni porywisty wiatr, który obniży temperaturę odczuwalną. 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej sporządził prognozę zagrożeń na najbliższe dni, według której na poniedziałek wydane mogą zostać alerty pogodowe pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Na moment pisania tego artykułu ostrzeżenia wydane zostałyby dla powiatów na południowych krańcach województw: podkarpackiego, małopolskiego oraz śląskiego

Więcej informacji na temat prognozy pogody znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Philippines Asia StormTajfun Rai uderzył w Filipiny. Nie żyje co najmniej 75 osób [ZDJĘCIA]

Temperatura powietrza w Polsce w ciągu dnia przeważnie wyniesie nieco powyżej 0 stopni Celsjusza, jednak w poniedziałek należy też spodziewać się oblodzeń, szczególnie nad ranem i w godzinach wieczornych. IMGW zaplanował alerty pierwszego stopnia przed oblodzeniami dla województw: 

 • dolnośląskiego, 
 • opolskiego, 
 • śląskiego
 • małopolskiego, 
 • podkarpackiego,
 • lubelskiego, 
 • świętokrzyskiego, 
 • łódzkiego
 • wielkopolskiego,
 • mazowieckiego, 
 • warmińsko-mazurskiego (powiaty zachodnie),
 • pomorskiego. 

Kierowcom zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności na drogach i dostosowanie jazdy do warunków pogodowych. 

Choinka w Lublinie (zdjęcie ilustracyjne)Pogoda na Boże Narodzenie 2021. Czy w święta spadnie śnieg?

Prognoza zagrożeń IMGW na wtorek i środę. Utrzyma się silny mróz

Z zapowiedzi synoptyków wynika, że we wtorek i środę na przeważającym obszarze Polski mroźno będzie przez całą dobę. Najzimniej w górach, gdzie nadal wydane mogą zostać alerty IMGW dla południowych krańców woj. podkarpackiego, małopolskiego i śląskiego przed silnym mrozem, który może wynieść -15 do nawet -25 stopni Celsjusza. Zimno będzie też na wschodzie. Na zachodzie i Wybrzeżu temperatura może wynosić nieco powyżej 0 stopni. Nad morzem i w górach przelotnie popada śnieg, w środę opady mogą stać się obfite. 

Więcej o: