TVP przypomniało sobie o "lex TVN". Pokazano zdjęcia Tuska i Olejnik. "Sprzyjają totalnej opozycji"

"Wiadomości" TVP w piątek przemilczały przyjęcie ustawy "lex TVN". W sobotę opublikowano materiał, w którym przekonywano, że TVN "otwarcie sprzyja opozycji". Na dowód przedstawiono zdjęcie Donalda Tuska z dziennikarką Moniką Olejnik.

Sejm w piątek odrzucił uchwałę Senatu w sprawie nowelizacji ustawy medialnej. Za odrzuceniem głosowało 225 posłów Prawa i Sprawiedliwości, trzech Kukiz'15 i jeden niezrzeszony - Łukasz Mejza. Tego samego dnia stacja TVP nie zdecydowała się na przekazanie informacji o przyjęciu ustawie medialnej swoim widzom.

Z kolei TVP Info nie transmitowała obrad posiedzenia sejmowej Komisji Kultury i Środków przekazu, która zdecydowała o skierowaniu ustawy do Sejmu. Nie pokazano także obrad Sejmu, gdy  przegłosowano skierowanie "lex TVN" na biurko prezydenta Andrzeja Dudy.

Zobacz wideo Kapitulacja ws. TVN24? Śmiszek: W państwie PiS nic nie dzieje się przez przypadek

W sobotę "Wiadomości" poświęciły najwięcej uwagi nowym informacjom z granicy polsko-białoruskiej. TVP w kolejnych materiałach poinformowała o podpisanej przez prezydenta tarczy antyinflacyjnej, a nawet zbliżającym się finale Eurowizji Junior. Pod koniec wydania ukazał się jednak materiał w sprawie ustawy "lex TVN".

Więcej najnowszych informacji o "lex TVN" przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Wiadomości o "lex TVN". "TVN zarządza spółką zarejestrowaną na lotnisku w Amsterdamie"

Materiał zapowiedziała Danuta Holecka, która przekazała, że Sejm zgodnie z poleceniem sejmowej komisji odrzucił uchwałę Senatu w sprawie ustawy medialnej. Autor Konrad Wąż na wstępie przypomniał, że ustawa już raz została przegłosowana przez Sejm, a następnie trafiła do Senatu, gdzie wniesiono o jej odrzucenie.

- Telewizją TVN zarządza spółką zarejestrowaną na lotnisku w Amsterdamie i chociaż zarabia miliardy, nie przynosi dochodów i nie zatrudnia pracowników - mówił autor materiału.

Marek Suski"Lex TVN". Suski: No już się przyzwyczailiśmy, że będziemy siedzieć

W materiale "Wiadomości" TVP przekonywano, że administracja USA "stara się zablokować ustawę". Poinformowano również o oświadczeniu szefowej KE Very Jourovej ws. "lex TVN", która ostrzegła, że "gdy ustawa wejdzie w życie, Komisja nie zawaha się podjąć działań w przypadku niezgodności z prawem UE".

- Jest to niezwykle groźne w przypadku takich państw jak Rosja czy Białoruś, które mogą też zaparkować gdzieś kapitał i założyć tutaj własne stacje ze skutkami, które widzimy na granicy - skomentował w materiale Tomasz Sakiewicz z "Gazety Polskiej". 

Przeciw ustawie protestują też politycy opozycji. Zdaniem wielu obserwatorów życia publicznego to dlatego, że stacja, zamiast obiektywnie informować, manipuluje opinią publiczną, a pracownicy TVN, wbrew sztuce dziennikarskiej, otwarcie sprzyjają totalnej opozycji

- perorował dalej autor materiału. Jako dowód pokazano m.in. zdjęcia Donalda Tuska i Moniki Olejnik. Przytoczono też wypowiedzi dwóch przypadkowych osób na ulicy, m.in. starszego mężczyzny, który stwierdził, że TVN i PO to "jedna banda". 

Zdjęcie Donalda Tuska i Moniki OlejnikZdjęcie Donalda Tuska i Moniki Olejnik 'Wiadomości' TVP

Podpisz się pod apelem do prezydenta:

"Lex TVN"  w niedzielę protesty w całym kraju

W niedzielę po południu w wielu miastach zaplanowano manifestacje w obronie TVN i innych wolnych mediów. Główny protest odbędzie się w Warszawie pod hasłem "Wolne media, wolni ludzie, wolna Polska" o godzinie 19 na Krakowskim Przedmieściu przed Pałacem Prezydenckim.

Lista miast, w których odbędą się zgromadzenia, jest aktualizowana tutaj:

Więcej o: