Pogoda na Boże Narodzenie 2021. Czy w święta spadnie śnieg? Po kilku dniach opadów możliwa odwilż

Czy w tym roku możemy liczyć na białe święta Bożego Narodzenia? Zdaniem synoptyków IMGW odpowiedź nie jest oczywista, bo prognozy wskazują obecnie na zimowy epizod, po którym miałoby przyjść ocieplenie. Miejscami na termometrach miałoby się pokazać się nawet ponad 10 stopni Celsjusza.

IMGW podaje, że początek nadchodzącego tygodnia przyniesie ochłodzenie i przelotne opady śniegu. W poniedziałek najobficiej popada w górach oraz na północy kraju - zwłaszcza w okolicy Zatoki Gdańskiej. W dzień mroźnie będzie tylko na północnym wschodzie i na obszarach górskich. W pozostałych regionach temperatura utrzyma się nieco powyżej zera, ale uczucie chłodu spotęguje porywisty wiatr.

Zobacz wideo Szadkowska: Zaledwie 26% ankietowanych deklaruje, że chce kupić żywego karpia

We wtorek i środę mróz spodziewany jest w niemal całej Polsce. Najzimniej będzie na wschodzie i w górach, a najcieplej - nawet nieco na plusie - na zachodzie i Wybrzeżu - prognozują synoptycy. Miejscami możliwy przelotny śnieg: we wtorek ponownie w rejonie Zatoki Gdańskiej i w Karpatach, a w środę w regionach północnych - tam opady mogą być obfite. Wiatr osłabnie.

Tłumy na lotnisku Chopina w Warszawie Tłumy przyjezdnych na lotnisku Chopina czekają na test na COVID-19

Czwartek nadal z mrozem w większej części kraju, ale wkrótce ma nas czekać ocieplenie. "Może to być ostatni dzień przed wyraźnym ociepleniem, więc po kilku dniach z opadami śniegu w wielu miejscach utrzymywać się będzie znaczna warstwa śniegu" - czytamy w komunikacie. Śnieg spadnie na północy, północnym wschodzie i w górach.

Najnowsze informacje z kraju znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Wigilia 2021. 12 Bożonarodzeniowych dań. Jakie potrawy powinny się znaleźć na stole? - zdjęcie ilustracyjne Boże Narodzenie 2021. Lista 12 potraw wigilijnych. Jakie dania przygotować?

Boże Narodzenie 2021. Wstępne prognozy: odwilż i słaby deszcz

Synoptycy podkreślają, że przez tak dynamiczne zmiany w prognozach, trudno obecnie określić, jaka pogoda zapanuje w święta. "Gdyby zrealizował się scenariusz obecne bardziej prawdopodobny, to mielibyśmy do czynienia z dość dynamicznym wkroczeniem ciepła i odwilży" - informują.

Zdjęcie ilustracyjne Wigilia 2021. Czy w Wigilię można jeść mięso? Czy tego dnia obowiązuje post?

Na piątek 24 grudnia, a więc wigilię, może przypaść początek odwilży. Wtedy to przez Polskę przeszedłby front ciepły z mieszanymi opadami, w tym z marznącym deszczem. W Boże Narodzenie 25 i 26 grudnia możliwe byłyby już tylko na ogół słabe opady deszczu. Ociepliłoby się na tyle, że miejscami termometry pokazywałyby ponad 10 stopni Celsjusza. IMGW zapowiada, że bardziej szczegółową prognozę pogody na święta przedstawi za kilka dni.

Więcej o: