Niedziele handlowe 2021. Czy 19 grudnia zrobimy zakupy?

Czy w najbliższą niedzielę 19 grudnia będzie obowiązywał zakaz handlu? Czy wszystkie sklepy będą otwarte na tydzień przed świętami Bożego Narodzenia?

W niedzielę 19 grudnia nie obowiązuje zakaz handlu. Centra handlowe i będą więc otwarte dla wszystkich. To samo dotyczy też wszystkich dużych sieci sklepów, jak Lidl, Biedronka czy Carrefour, które w części i tak korzystają z tego, że podpisały porozumienie z firmami kurierskimi czy przesyłkowymi na doręczanie paczek klientom.

Zobacz wideo Trudny czas restauratorów. "Jest mnóstwo ofert pracy, na które brakuje odpowiedzi"

19 grudnia wypada handlowa niedziela. Zakupy zrobimy także w centrach handlowych

19 grudnia wypada ostatnia w 2021 roku niedziele handlowa. Zgodnie z ustawą, dwie niedziele przed świętami Bożego Narodzenia są handlowe - i tak jest też w tym przypadku. 

W pozostałe niedziele niehandlowe otwarte mogą być sklepy, których nie obejmuje ustawa o zakazie handlu w niedziele. Są to: stacje benzynowe, cukiernie, kawiarnie, sklepy z pamiątkami, kwiaciarnie, apteki, sklepy prowadzone przez właścicieli, sklepy przy dworcach lub portach lotniczych oraz sklepy, które pełnią usługi pocztowe.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Świetlisty krzyż w parafii pw. św. Andrzeja Boboli w LublinieLublin. Ogromny podświetlany krzyż oślepia mieszkańców osiedla [ZDJĘCIA]

Niedziele handlowe w 2022 roku - kiedy wypadają?

W 2022 roku wypada siedem niedziel handlowych. Zgodnie z rozporządzeniem są to ostatnie niedziele - stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, w niedzielę poprzedzającą pierwszy dzień Wielkanocy oraz w dwie niedziele poprzedzające święta Bożego Narodzenia. W przyszłym roku terminy te prezentują się następująco:

  • 30 stycznia 2022 r.,
  • 10 kwietnia 2022 r.,
  • 24 kwietnia 2022 r.,
  • 26 czerwca 2022 r.,
  • 28 sierpnia 2022 r.,
  • 11 grudnia 2022 r.,
  • 18 grudnia 2022 r.

Wiele dużych sklepów podpisało w 2021 roku umowę z firmami kurierskimi, dzięki czemu mogły legalnie otworzyć niektóre swoje placówki także w niehandlowe niedziele. Taka możliwość zniknie jednak w lutym 2022 roku.

Koronawirus w Polsce - zdjęcie ilustracyjneOmikron w Polsce. Rodzice zakażonej trzylatki mają objaw

Więcej o: