Odwołano przełożonych żołnierza, który znalazł się na Białorusi. "Haniebny przypadek dezercji"

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podjął decyzję o odwołaniu ze stanowisk przełożonych żołnierza, który uciekł na Białoruś. Odwołani zostali dowódca baterii, dowódca plutonu i dowódca 2. dywizjonu w Węgorzewie.

16. Dywizja Zmechanizowana poinformowała, że w czwartek po południu zaginął jeden z żołnierzy wykonujących zadania służbowe w okolicy Narewki, Siemianówki i Jeziora Siemianowskiego. Okazało się, że mężczyzna jest na Białorusi. Białoruskie media publikują w sieci fragmenty wywiadu, którego udzielił polski żołnierz.

Szef MON Mariusz Błaszczak przekazał w piątek po południu, że żołnierz "miał poważne kłopoty z prawem i złożył wypowiedzenie z wojska". "Nigdy nie powinien zostać skierowany do służby na granicę. Zażądałem wyjaśnień, kto za to odpowiada" - dodał minister.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

"Mamy do czynienia z haniebnym, jednorazowym przypadkiem dezercji"- stwierdził w piątkowym oświadczeniu gen. broni Tomasz Piotrowski, Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych.

"W obliczu napięć na granicy, w aktualnej trudnej sytuacji i w momencie, gdy jego koledzy i koleżanki pełnią tam trudną służbę, takiego czynu - czynu dezercji dopuścił się żołnierz. Przekroczył granicę z Białorusią i zaczął szkalować polski mundur" - dodał generał.

Według Dowódcy Operacyjnego RSZ "żołnierz uznał, że skoro na Białorusi funkcjonują obniżone standardy funkcjonowania prawa, to będzie mu tam łatwiej, że w Polsce uniknie kary".

Zobacz wideo Prof. Wiącek tłumaczy, czemu push back jest niezgodny z Konstytucją

MON: Przełożeni żołnierza odwołani

MON przekazał tego samego dnia, że po odebraniu meldunku od gen. dyw. Krzysztofa Radomskiego, dowódcy 16 Dywizji Zmechanizowanej, minister Mariusz Błaszczak odwołał ze stanowisk przełożonych żołnierza, który znalazł się na Białorusi.

"Odwołani zostali dowódca baterii, dowódca plutonu i dowódca 2 dywizjonu w Węgorzewie" - przekazał resort.

Państwowy Komitet Graniczny Białorusi (GPK) przekazał w komunikacie, że urodzony w 1996 roku Polak "został zatrzymany przez oddział białoruskiej straży granicznej w strefie zamkniętej na posterunku granicznym grupy granicznej Grodno" w czwartek po południu. Mężczyzna miał przedstawić się jako żołnierz 11 Pułku Artylerii. 

"Żołnierz powiedział, że postanowił ubiegać się o azyl polityczny na Białorusi, ponieważ sprzeciwia się działaniom Polski w związku z kryzysem migracyjnym i nieludzkim traktowaniem uchodźców" - czytamy w oświadczeniu.

Więcej o: