Sylwester 2021/2022 - zasady, obostrzenia i limity. Poradnik Sanepidu na sylwestrowe imprezy

Zbliża się nowy rok 2022 - z tej okazji wiele osób będzie hucznie świętować sylwestra. Jak prezentują się tego dnia obostrzenia i limity? Na co trzeba zwracać uwagę?
Zobacz wideo Sylwester to dla zwierząt prawdziwe piekło

31 grudnia o północy żegnamy stary i witamy nowy, 2022 rok. Z tej okazji tradycyjnie odbywają się zabawy, bale, koncerty i pokazy fajerwerków. Z uwagi na pandemię, wiele imprez będzie jednak dostępnych jedynie online. Jak będzie wyglądać tegoroczny sylwester? Co powinniśmy mieć na uwadze, żegnając rok 2021?

Obostrzenia na sylwestra 2021/2022

Ministerstwo Zdrowia zdecydowało na wprowadzenie podczas tegorocznego sylwestra dodatkowych obostrzeń. Mimo że początkowo rozporządzenie Rady Ministrów zakładało zamknięcie na ten czas klubów nocnych i dyskotek, przepisy te szybko zostały zmienione. Ostatecznie 31 grudnia i 1 stycznia w lokalach zamkniętych przebywać będzie mogło nie więcej niż 100 osób - do tego limitu nie będą jednak wliczane osoby w pełni zaszczepione. 

Zgodnie z zasadami udostępnionymi przez GIS, powinny być przestrzegane następujące wytyczne:

 • Regulamin wydarzenia opracowany przez organizatora powinien uwzględniać zapisy w zakresie bezpieczeństwa epidemicznego, w tym: klauzulę RODO umożliwiającej organizatorowi wgląd do certyfikatów COVID uczestników, a także, w razie konieczności, udostępnienie organom Państwowej Inspekcji Sanitarnej danych osób z kontaktu z osobą zakażoną;
 • Kolejki uczestników z zachowaniem dystansu co najmniej 1,5 m.
 • Obowiązkowa dezynfekcja dłoni przez uczestników na wejściu do obiektu lub na teren imprezy.
 • Odpowiednie dostosowanie szerokości i liczby wejść oraz systemu kolejkowania w celu utrzymania zalecanego dystansu społecznego.
 • Preferowane bilety elektroniczne w telefonach.
 • Udostępnienie największej możliwej liczby wyjść.
 • Kontrolowanie przepływu publiczności przez obsługę imprezy.
 • Wietrzenie i wentylowanie obiektów zamkniętych przed, w trakcie i po każdym dniu imprezy.
 • Obowiązek zachowania co najmniej 1,5-metrowej odległości pomiędzy uczestnikami.
 • Zapewnienia, aby widzowie lub słuchacze realizowali nakaz zakrywania ust i nosa.

Podczas imprez i koncertów plenerowych, a więc i podczas "Sylwestra Marzeń z Dwójką" w Zakopanem, obowiązywać będą zasady:

 • udostępnienia widzom lub słuchaczom nie więcej 30 proc. liczby miejsc (limit obowiązuje tylko osoby niezaszczepione);
 • zachowania odległości 1,5 m pomiędzy widzami lub słuchaczami w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni oraz zapewnienia, aby w pomieszczeniu przebywała jednocześnie nie więcej niż jedna osoba na 15 metrów kwadratowych;
 • zapewnienia, aby widzowie lub słuchacze realizowali nakaz zakrywania ust i nosa.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Sylwester - historia

Co roku miliony ludzi na świecie hucznie obchodzą sylwestra, którego nazwa pochodzi od papieża Sylwestra I - jego wspomnienie przypada właśnie w ostatni dzień roku. Papież ten, uznany za świętego, kierował Kościołem katolickim w IV wieku, kiedy po latach prześladowań chrześcijan przez cesarstwo rzymskie, wprowadzono wolność wyznania wiary. Jednak historia tej szczególnej nocy na przełomie roku sięga starożytności.

Według proroctwa Sybilli, w tysięcznym roku miał nastąpić koniec świata. Gdy w ostatnią noc roku 999 nic takiego się nie wydarzyło, zapanowała radość. Ludzie wylegli na ulice, tańczyli i śpiewali. Papież udzielił wówczas błogosławieństwa "Urbi et Orbi" - "Miastu i Światu". W taki sposób narodziła się tradycja radosnego i hucznego witania nowego roku. Również od tego momentu, każdego roku papież błogosławi całemu światu.

Fajerwerki w sylwestra? Policja ostrzega

Sylwestrowe bale organizowano już w latach 20. ubiegłego wieku. Towarzyszył im szczególny wystrój sal oraz wyszukane potrawy, do których serwowano szampana. Trunek ten, choć pojawił się w XVII wieku i był ceniony na dworach królewskich, stał się popularny dopiero w XIX stuleciu. Policja przypomina, że powinniśmy korzystać z fajerwerków z umiarem. - Za zakłócanie porządku publicznego grozi między innymi mandat - ostrzega Małgorzata Barska, rzeczniczka zielonogórskiej policji. Fajerwerki podpalać mogą jedynie osoby dorosłe lub nieletni pod nadzorem opiekunów. Nie wolno tego robić osobom nietrzeźwym. Niedozwolone jest też puszczanie petard z balkonu. 

Pamiętajmy jednak, że fajerwerki to ogromny stres dla zwierząt, które nie rozumieją, co się dzieje. Nierzadko psy lub koty zrywają się ze smyczy pod wpływem huku i uciekają. O ile o te domowe możemy specjalnie zadbać, podając im środki uspokajające, o tyle jeszcze bardziej narażone na niebezpieczeństwo są zwierzęta żyjące na wolności, zwłaszcza ptaki, które w stresie często uderzają w drzewa lub budynki i giną.

Więcej o: