Sylwester 2021/2022 - zasady, obostrzenia i limity. Poradnik Sanepidu na sylwestrowe imprezy

Zbliża się nowy rok 2022 - z tej okazji wiele osób będzie hucznie świętować sylwestra. Jak prezentują się tego dnia obostrzenia i limity? Na co trzeba zwracać uwagę?
Zobacz wideo Sylwester to dla zwierząt prawdziwe piekło

31 grudnia o północy żegnamy stary i witamy nowy, 2022 rok. Z tej okazji tradycyjnie odbywają się zabawy, bale, koncerty i pokazy fajerwerków. Z uwagi na pandemię, wiele imprez będzie jednak dostępnych jedynie online. Jak będzie wyglądać tegoroczny sylwester? Co powinniśmy mieć na uwadze, żegnając rok 2021?

Jarmark Świąteczny Toruń (zdjęcie ilustracyjne)Jarmarki świąteczne. Niemcy odpuszczają, Polacy celebrują. Ceny zwalają z nóg

Obostrzenia na sylwestra 2021/2022

Ministerstwo Zdrowia zdecydowało na wprowadzenie podczas tegorocznego sylwestra dodatkowych obostrzeń. Mimo że początkowo rozporządzenie Rady Ministrów zakładało zamknięcie na ten czas klubów nocnych i dyskotek, przepisy te szybko zostały zmienione. Ostatecznie 31 grudnia i 1 stycznia w lokalach zamkniętych przebywać będzie mogło nie więcej niż 100 osób - do tego limitu nie będą jednak wliczane osoby w pełni zaszczepione. 

Zgodnie z zasadami udostępnionymi przez GIS, powinny być przestrzegane następujące wytyczne:

 • Regulamin wydarzenia opracowany przez organizatora powinien uwzględniać zapisy w zakresie bezpieczeństwa epidemicznego, w tym: klauzulę RODO umożliwiającej organizatorowi wgląd do certyfikatów COVID uczestników, a także, w razie konieczności, udostępnienie organom Państwowej Inspekcji Sanitarnej danych osób z kontaktu z osobą zakażoną;
 • Kolejki uczestników z zachowaniem dystansu co najmniej 1,5 m.
 • Obowiązkowa dezynfekcja dłoni przez uczestników na wejściu do obiektu lub na teren imprezy.
 • Odpowiednie dostosowanie szerokości i liczby wejść oraz systemu kolejkowania w celu utrzymania zalecanego dystansu społecznego.
 • Preferowane bilety elektroniczne w telefonach.
 • Udostępnienie największej możliwej liczby wyjść.
 • Kontrolowanie przepływu publiczności przez obsługę imprezy.
 • Wietrzenie i wentylowanie obiektów zamkniętych przed, w trakcie i po każdym dniu imprezy.
 • Obowiązek zachowania co najmniej 1,5-metrowej odległości pomiędzy uczestnikami.
 • Zapewnienia, aby widzowie lub słuchacze realizowali nakaz zakrywania ust i nosa.

Podczas imprez i koncertów plenerowych, a więc i podczas "Sylwestra Marzeń z Dwójką" w Zakopanem, obowiązywać będą zasady:

 • udostępnienia widzom lub słuchaczom nie więcej 30 proc. liczby miejsc (limit obowiązuje tylko osoby niezaszczepione);
 • zachowania odległości 1,5 m pomiędzy widzami lub słuchaczami w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni oraz zapewnienia, aby w pomieszczeniu przebywała jednocześnie nie więcej niż jedna osoba na 15 metrów kwadratowych;
 • zapewnienia, aby widzowie lub słuchacze realizowali nakaz zakrywania ust i nosa.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Sylwester 2021. Jak ochronić psa przed wystrzałami i fajerwerkami?Sylwester 2021. Jak ochronić psa przed wystrzałami i fajerwerkami?

Sylwester - historia

Co roku miliony ludzi na świecie hucznie obchodzą sylwestra, którego nazwa pochodzi od papieża Sylwestra I - jego wspomnienie przypada właśnie w ostatni dzień roku. Papież ten, uznany za świętego, kierował Kościołem katolickim w IV wieku, kiedy po latach prześladowań chrześcijan przez cesarstwo rzymskie, wprowadzono wolność wyznania wiary. Jednak historia tej szczególnej nocy na przełomie roku sięga starożytności.

Według proroctwa Sybilli, w tysięcznym roku miał nastąpić koniec świata. Gdy w ostatnią noc roku 999 nic takiego się nie wydarzyło, zapanowała radość. Ludzie wylegli na ulice, tańczyli i śpiewali. Papież udzielił wówczas błogosławieństwa "Urbi et Orbi" - "Miastu i Światu". W taki sposób narodziła się tradycja radosnego i hucznego witania nowego roku. Również od tego momentu, każdego roku papież błogosławi całemu światu.

Chrupiące muffinkiPrzekąski na sylwestra. Proste i smaczne dania na sylwestrową imprezę

Fajerwerki w sylwestra? Policja ostrzega

Sylwestrowe bale organizowano już w latach 20. ubiegłego wieku. Towarzyszył im szczególny wystrój sal oraz wyszukane potrawy, do których serwowano szampana. Trunek ten, choć pojawił się w XVII wieku i był ceniony na dworach królewskich, stał się popularny dopiero w XIX stuleciu. Policja przypomina, że powinniśmy korzystać z fajerwerków z umiarem. - Za zakłócanie porządku publicznego grozi między innymi mandat - ostrzega Małgorzata Barska, rzeczniczka zielonogórskiej policji. Fajerwerki podpalać mogą jedynie osoby dorosłe lub nieletni pod nadzorem opiekunów. Nie wolno tego robić osobom nietrzeźwym. Niedozwolone jest też puszczanie petard z balkonu. 

Pamiętajmy jednak, że fajerwerki to ogromny stres dla zwierząt, które nie rozumieją, co się dzieje. Nierzadko psy lub koty zrywają się ze smyczy pod wpływem huku i uciekają. O ile o te domowe możemy specjalnie zadbać, podając im środki uspokajające, o tyle jeszcze bardziej narażone na niebezpieczeństwo są zwierzęta żyjące na wolności, zwłaszcza ptaki, które w stresie często uderzają w drzewa lub budynki i giną.

Więcej o: