Alerty IMGW dla pięciu województw. Gęsta mgła na południu kraju. Gołoledź na Podkarpaciu

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie dla pięciu województw na południu kraju. Zagrożenie może stanowić gęsta mgła. Na Podkarpaciu synoptycy zapowiadają gołoledź.
Zobacz wideo Piotr Woźny, prezes ZE PAK: Czeka nas smogowa zima

Gęsta mgła może ograniczać widoczność w pięciu województwach na południu kraju - poinformował środę (15.12) Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Szczególną ostrożność powinni zachować mieszkańcy Śląska, woj. świętokrzyskiego, Małopolski, Podkarpacia i Lubelszczyzny. Alerty obowiązywać będą do rana w czwartek (16.12). 

Według synoptyków Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej mgła w tych pięciu rejonach może miejscami ograniczać widoczność nawet do 100-200 metrów. Zachowanie szczególnej ostrożność zaleca się kierowcom drogowym.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

IMGW: Gołoledź na Podkarpaciu

"Na Podkarpaciu miejscami występują opady mżawki przy występowaniu gruntu, co lokalnie powoduje gołoledź" - czytamy we wpisie IMGW udostępnionym za pośrednictwem Twittera. Synoptycy zalecają zachowanie szczególnej ostrożności.

Prognoza zagrożeń IMGW - czwartek (16.12) i piątek (17.12). Oblodzenie i intensywne opady śniegu

Jak wynika z prognozy zagrożeń Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w czwartek mogą zostać wydane alerty pogodowe pierwszego stopnia ostrzegające przed oblodzeniem. Niebezpiecznie na drogach może zrobić się na południowych krańcach województw: podkarpackiego, małopolskiego oraz śląskiego. 

Synoptycy prognozują również, że pod koniec tygodnia w Polsce wystąpią intensywne opady śniegu. Na piątek przewidywane są ostrzeżenia pierwszego stopnia dla czterech województw w południowej i południowo-wschodniej części kraju. 17 grudnia najintensywniej będzie padało w województwach: śląskim, małopolskim, świętokrzyskim oraz podkarpackim. 

Co oznacza ostrzeżenie pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu? Opady mogą spowodować wzrost pokrywy śnieżnej od 10 do 15 cm w przeciągu maksymalnie 12 godzin lub od 15 do 20 cm w czasie do 24 godzin.

Więcej o: