Rzecznik Praw Obywatelskich w czwartek gościem w Porannej rozmowie Gazeta.pl

Czy szczepienia powinny być obowiązkowe? Czy polskie władze łamią prawo wobec migrantów? Jak wygląda sytuacja praw kobiet w Polsce? To tylko niektóre pytania, jakie w czwartkowej porannej rozmowie Gazeta.pl (16 grudnia br.) zadamy Marcinowi Wiąckowi, Rzecznikowi Praw Obywatelskich. Rozmowę poprowadzi Jacek Gądek.

Prof. Marcin Wiącek od lipca br. pełni funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich. Na stanowisku zastąpił  Adama Bodnara.  

Zobacz wideo

Wiącek o migrantach: Jesteśmy zobowiązani jako kraj, żeby ich godność była szanowana

Tematem czwartkowej rozmowy był m.in. kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej. Prof. Marcin Wiącek w październiku br. odwiedził pogranicze. Zaapelował wówczas do wszystkich państwowych służb o "respektowanie konstytucji i prawa międzynarodowego". Podkreślił też, że władza powinna podchodzić do imigrantów "zgodnie z zasadą humanitaryzmu i dbania o godność każdego człowieka".

- To są ludzie, a jeśli jakiś człowiek, niezależnie z jakiego kraju pochodzi, niezależnie czy przekroczył granicę legalnie czy nielegalnie, znajduje się w obszarze jurysdykcji polskiej, to jesteśmy zobowiązani jako kraj, jako społeczeństwo, żeby godność takich ludzi była szanowana - mówił. Apelował też o większą wolność dla mediów pracujących na białoruskim pograniczu. 

Wiącek o szczepieniach: Powinniśmy podążać za europejskimi standardami

RPO wypowiadał się także na temat szczepień. Wywiadu udzielił w lipcu telewizji Polsat. Marcin Wiącek podkreślił wtedy, że jest sceptyczny wobec wprowadzenia obowiązku szczepień. Przypomniał, że Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy uznało, że bycie zaszczepionym nie może być wyłączną przesłanką zróżnicowania sytuacji prawnej obywateli. - Ponieważ jesteśmy członkami RE, powinniśmy podążać za tego typu standardami. Jednak z uwagi na stan pandemii, dopuszczam pewne zróżnicowanie, ale w zależności od tego, czy ktoś stwarza zagrożenie dla zdrowia publicznego. Mówiąc prościej, czy ktoś jest, czy nie jest nosicielem wirusa - wyjaśnił.

- Jestem zwolennikiem wolności wypowiedzi, wolności zgromadzeń. Każdy, kto ma ochotę zademonstrować swoje poglądy, także antyszczepionkowcy, ma do tego prawo. Jednak należy to czynić w sposób pokojowy, nie może to prowadzić do przemocy - tak RPO skomentował próbę wtargnięcia w lipcu br. przeciwników szczepień do punktu szczepień w Grodzisku Mazowieckim.

Zobacz wideo Czy inflacja jest poza kontrolą? Borys: Wydaje mi się, że nie

Śmierć Izabeli z Pszczyny

Tematem rozmowy z Marcinem Wiąckiem były też prawa kobiet, w tym ustawodawstwo aborcyjne, które po raz kolejny wróciło na nagłówki gazet wraz ze śmiercią 30-letniej Izy z Pszczyny. Kobieta zmarła pod koniec września. Jej śmierć poruszyła tysiące Polek i  Polaków. Kobieta trafiła do szpitala w 22. tygodniu ciąży po tym, jak odpłynął jej płyn owodniowy. "Na razie dzięki ustawie aborcyjnej muszę leżeć" - tuż przed śmiercią pisała do najbliższych.  

Prof. Marcin Wiącek - kim jest?

Prof. Marcin Wiącek urodził się w 1982 roku. Ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego i od 2009 pracuje jako nauczyciel akademicki tej jednostki naukowej. W latach 2003-2007 był pracownikiem Trybunału Konstytucyjnego, a od 2007 r. jest zatrudniony w Naczelnym Sądzie Administracyjnym.

W latach 2014-2018 był członkiem Rady Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów, z kolei w latach 2014- 2016 - kierownikiem aplikacji legislacyjnej prowadzonej przez Rządowe Centrum Legislacji. Specjalizuje się w prawie konstytucyjnym i prawach człowieka. Jest również autorem przeszło setki publikacji i współautorem komentarza do Konstytucji. Zajmował się kwestiami związanymi z sądownictwem. Obronił doktorat "Pytanie prawne sądu do Trybunału Konstytucyjnego (art. 193 Konstytucji) w świetle orzecznictwa TK".

Więcej o: